• rozwiń

Rekordowy spadek liczby Ukraińców w ZUS

Jakich zmian w prawie dotyczących zatrudniania Ukraińców oczekują pracodawcy? Odtwórz: Jakich zmian w prawie dotyczących zatrudniania Ukraińców oczekują pracodawcy?
Jakich zmian w prawie dotyczących zatrudniania Ukraińców oczekują pracodawcy? "Źródło: TVN24 BiS"

O ponad 20 tysięcy zmniejszyła się w czwartym kwartale 2019 roku do stosunku do końca września liczba Ukraińców odprowadzających składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wynika z danych przekazanych przez ZUS.

Na koniec 2019 roku ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi w Polsce było objętych 479,1 tys. osób z ukraińskim paszportem. To o około 20,5 tys. mniej niż na koniec trzeciego kwartału 2019 roku.

W porównaniu do czwartego kwartału 2018 roku liczba Ukraińców ubezpieczonych w Zakładzie wzrosła o ponad 58 tys. (z 420,7 tys.).

Jeśli chodzi o wszystkich cudzoziemców zgłoszonych do ZUS, to ich liczba wyniosła 651 tys. W pierwszej trójce oprócz obywateli Ukrainy znaleźli się jeszcze Białorusini - 42,7 tys. oraz Gruzini - 10,6 tys.Dane z końca 2019 roku oznaczają czwarty kwartalny spadek od początku 2012 roku - za każdym razem zmniejszenie liczby Ukraińców ubezpieczonych w ZUS-ie miało miejsce w ostatnim kwartale. Tak było w 2012, 2013 i w 2018 roku.

Tym razem spadek jest jednak największy.
Zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego spadek kwartał do kwartału "w przypadku rejestracji Ukraińców nie jest spowodowany nową polityką migracyjną Niemiec", która wchodzi w życie od 1 marca 2020 roku. Jak podkreśla socjolog, jej wpływ będzie widać w danych na koniec drugiego kwartału 2020 roku.

Niższa liczba ubezpieczonych w ZUS obywateli Ukrainy może być według Kubisiaka związana "z poprawą gospodarczą na samej Ukrainie".


"Rynek nie jest już tak bardzo chłonny"

Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski w rozmowie z tvn24bis.pl zwraca uwagę, że "już od pewnego czasu obserwowaliśmy zmniejszenie popytu na pracę wśród cudzoziemców".

- Z jednej strony rynek nie jest już tak bardzo chłonny w Polsce. Wszelkie dane pokazują, że popyt na pracowników zaczyna się zmniejszać. Z drugiej strony coraz trudniej jest pozyskiwać pracowników z zagranicy. Inne kraje coraz bardziej wspierają dostęp do swojego rynku pracy, na przykład Czechy, które zwiększają limit dla pracowników z Ukrainy. Polska przestaje być jedynym krajem, w którym stosunkowo łatwo mogą pracownicy z zagranicy podjąć pracę - podkreśla Kozłowski.

Jeśli chodzi o liczbę Ukraińców w ZUS, to ekonomista zauważa, że "podobne, gwałtowne zatrzymanie obserwowaliśmy już w czwartym kwartale 2018 roku".

- To może świadczyć o pewnej sezonowości, gdzie czwarty kwartał wypada najgorzej. W poprzednich latach tego nie było, ale rok temu już tak, więc to może być nowy schemat sezonowy. Jeśli chodzi o najbliższe miesiące, to musimy zobaczyć, czy zadziałał czynnik sezonowy, czy to jest trwalszy efekt. Może się okazać, że kolejny kwartał pokaże pewne odbicie. Ale jeśli będziemy mieli dwa kwartały spadku z rzędu, to wtedy rzeczywiście będziemy mogli mówić o trendzie - podkreśla.

Praca w Niemczech

Ekonomista wyjaśnia też, że zmiana prawa imigracyjnego Niemcy to jest czynnik ryzyka, choć otwarcie na imigrantów nie będzie tak szerokie, jak wielu sądzi.

- Wciąż będą pewne wymogi, znajomości języka lub posiadania odpowiednich środków finansowych, by utrzymać się przez pewien okres w Niemczech. Będzie łatwiej, ale nie aż tak bardzo łatwo - stwierdza.

Jak zauważa Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) w grudniowym opracowaniu atrakcyjność niemieckiego rynku pracy dla Ukraińców wynika przede wszystkim z wysokich zarobków, które przewyższają te proponowane przez polskich pracodawców. Badania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej wykazują, że aż 70 proc. badanych za główną zaletę pracy w Niemczech uważa właśnie wysokie dochody.

Według PISM w Polsce może przebywać ok. 1,3 mln Ukraińców (dla porównania w Niemczech jest ich ok. 250 tys.). Podkreślane jest przy tym jednak, że dane mogą być nieprecyzyjne, co wynika z cyrkulacyjnego charakteru migracji i form zatrudnienia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
PrawdaMiedzyOczy
niech jadą. pa pa.
  • 0
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
paptom1
a kto ci kurierem paczke przywiezia a kto ci sprzeda w sklepie gdyby nie ukraincy to bys nawet zakupow nie zrobil
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
providence27
Przeciętnie bystry obserwator polityki europejskiej mógł to przewidzieć. Ukraińcy jadą tam, gdzie można i płacą więcej. Czy to zatopi rząd PiS? Oby nie uderzyło w nas; obecnych i przyszłych beneficjentów ZUS.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane