• rozwiń

Temat: Praca

Przegląd prasy: Ukraińcy ratują polską gospodarkę. Przybywa specjalistów

Przegląd prasy: Ukraińcy ratują polską gospodarkę. Przybywa specjalistów
Foto: Shutterstock Foto: Na polskim rynku pracy przybywa menedżerów i specjalistów IT

Coraz więcej sąsiadów ze Wschodu chce u nas legalnie pracować. Przybywa menedżerów i specjalistów IT - pisze "Rzeczpospolita".

Polska jest coraz atrakcyjniejszym rynkiem pracy dla cudzoziemców. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku złożyli oni 100 tys. wniosków o zezwolenie na pobyt w naszym kraju - to o jedną trzecią więcej niż w takim samym czasie 2015 roku.

Luka po emigrantach

Ekspertów i pracodawców cieszy ten trend. Imigranci powoli wypełniają lukę po Polakach, którzy wyemigrowali, głównie do Wielkiej Brytanii.

- Rekordzistami są przybysze z Ukrainy, od których pochodzi 70 proc. wniosków o zgodę na pobyt czasowy. To o połowę więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - mówi "Rzeczpospolitej" Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu do spraw Cudzoziemców.

Legalizacja pobytu w Polsce umożliwia przybyszom podjęcie pracy. Zdaniem ekspertów jest to korzystne dla naszego kraju. A potwierdzenie przynosi raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Główny wniosek: imigranci, bez względu na kwalifikacje, przyczyniają się do wzrostu dobrobytu państw, które ich przyjmują.

 

Zobacz rozmowę o rynku pracy. Gośćmi TVN24 BiS byli Hanna Więcewicz oraz Andrzej Kubisiak (18.08.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane