• rozwiń
  • WIG20 2145.13 -0.68%
  • WIG30 2426.84 -0.67%
  • WIG 56558.07 -0.59%
  • sWIG80 11469.85 +0.20%
  • mWIG40 3600.83 -0.79%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:12

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Kradzież pieniędzy przez podmianę kart SIM. Urząd ostrzega

Oszuści ukradli tożsamość amerykańskiego żołnierza. Stworzyli 4 tysiące fałszywych kont Odtwórz: Oszuści ukradli tożsamość amerykańskiego żołnierza. Stworzyli 4 tysiące fałszywych kont
Oszuści ukradli tożsamość amerykańskiego żołnierza. Stworzyli 4 tysiące fałszywych kont "Źródło: TV24bis"

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wystąpił do dostawców mobilnych usług telekomunikacyjnych i Związku Banków Polskich, aby podjęli działania przeciw nadużyciom, w wyniku których dochodzi do kradzieży pieniędzy z kont bankowych - poinformował w poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej.

UKE wyjaśnia, że chodzi o nadużycia związane przede wszystkim z podmianą kart SIM (SIM-swap-fraud) i usługą przekierowywania połączeń.

Ostrzeżenie

Według UKE przestępcy, którzy znają dane użytkownika, w tym jego numer telefonu oraz dane banku, w którym ma on rachunek, w sposób nieuprawniony dokonują przekierowania połączeń na swoje numery.

Inną metodą jest podszywanie się pod użytkownika w salonie operatora i wyłudzenia duplikatu karty SIM. W ten sposób dochodzi do przejęcia numeru telefonu, który następnie wykorzystywany jest do sparowania mobilnych aplikacji bankowych instalowanych na telefonach i realizacji przelewów bankowych lub przejęcia kont poczty elektronicznej użytkowników czy kont w serwisach społecznościowych.

Przestępcy mają dzięki temu dostęp do autoryzacji lub uwierzytelnienia operacji bankowych, np. w formie kodów otrzymywanych SMS-em.

Szczególna ostrożność

"Ze względu na ochronę interesów użytkowników będących uczestnikami rynku telekomunikacyjnego i bankowego, Prezes UKE rekomenduje dostawcom usług telekomunikacyjnych przedsięwzięcie stosownych działań, które mogą przyczynić się do wyeliminowania opisanego zjawiska, a użytkownikom zachowanie szczególnej ostrożności" - podkreślił UKE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane