• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Oszczędzaj, dziel się i wydawaj. Pięć zasad, które mogą uczynić z Twojego dziecka bogacza

Oszczędzaj, dziel się i wydawaj. Pięć zasad, które mogą uczynić z Twojego dziecka bogacza
Foto: Shutterstock Foto: Jak nauczyć dziecko inwestowania?

Niektórzy eksperci uważają, że im wcześniej dziecko zacznie uczyć się rozsądnego gospodarowania pieniędzmi tym lepiej. Można się zgadzać z takim podejściem lub nie. Warto jednak zastanowić się co zrobić, aby w przyszłości nasze dziecko miało większe szanse na to, by żyć na wysokim poziomie. Serwis "Business Insider" podpowiada, jakie zasady należy wpajać naszym pociechom.

1. Co to znaczy zarabiać?

Im wcześniej rodzice wyjaśnią dziecku pojęcie zarabiania, tym lepiej. Dzieci muszą zrozumieć, skąd biorą się pieniądze. Że ich zdobycie wymaga pracy i systematyczności. Jednym z pomysłów może być powierzenie dziecku prostych prac w domu i wynagradzanie za nie. "Należy pamiętać, że dając pieniądze i nie rozmawiając z dzieckiem o tym, jak z nich korzystać, możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku" - piszą redaktorzy "BI".

2. Co to znaczy oszczędzać, dzielić się i wydawać?

Kiedy twoje dziecko zrozumie już co znaczy zarabiać, naucz go też oszczędzania, dzielenia się z innymi i wydawania pieniędzy. Gdy np. zarobi coś podczas prostych prac domowych wyjaśnij, że musi spróbować oszczędzić parę groszy i może z kimś się podzielić. Może dobrym pomysłem jest otwarcie konta lub subkonta dla dziecka. To może być klub do oszczędzania w dłuższej perspektywie.

3. Jak działają karty kredytowe?

To nie będzie łatwe dla dziecka, ale ważne, aby spróbować wyjaśnić dziecku, że to też są pieniądze. Podczas zakupów dziecko może pomóc np. wprowadzić PIN. Wówczas łatwiej będzie wyjaśnić zasadę płacenia kartą.

4. Podstawy inwestowania

Wszystko ma swój czas. Na to też może przyjść odpowiedni moment. Można np. otworzyć rachunek inwestycyjny i korzystać z niego razem z dzieckiem - kupują np. akcje. Ważne, aby utrzymać i tutaj konwencję zabawy, choć ważne jest też, aby wzbudzić w dziecku ciekawość. Pomocna może tu być elektronika, np. smartfon lub tablet.

5. Jak być dumnym ze swoich oszczędności?

"To co rozróżnia bogatych od biednych to stosunek do pieniędzy. Jedni widzą w pieniądzach przyjaciela, drudzy wroga. Jedni chcą więcej, innym jest to obojętne. Pomóż dzieciom być dumnymi z ich oszczędności, pozwól pochwalić się swoimi osiągnięciami" - pisze "Business Insider".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
amelia_kozlowska
uwazam ze edukacja finansowa jest niezywkle wazna, wiec moj nastoletni syn regularnie czyta poradnik inwestowania,da mu to fajna wiedze na przyszlosc i na teraz
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Demetrios
wniosek zaszczep w dziecku chęć posiadania pieniędzy a już nie będzie kochał bliźniego tylko myślał jak zarobić żeby mieć więcej
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane