• rozwiń

Szesnastoletni doradca minister Streżyńskiej powalczy o "dziecięcego Nobla"

Tymon Radzik o pracy w resorcie cyfryzacji Odtwórz: Tymon Radzik o pracy w resorcie cyfryzacji
Tymon Radzik o pracy w resorcie cyfryzacji "Źródło: tvn24"

Szesnastoletni Tymon Radzik znalazł się w gronie finalistów Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju - poinformowała Fundacja KidsRights. Polak na co dzień jest doradcą minister cyfryzacji i zajmuje się dostępem do e-usług dla osób niepełnoletnich. O tym, kto ostatecznie sięgnie po dziecięcego Nobla dowiemy się 4 grudnia.

Tymon został nominowany do nagrody przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, który wcześniej wielokrotnie wspierał gimnazjalistę w jego działaniach na rzecz zapewnienia obecności dzieci w debacie publicznej.

Oprócz Polaka, w gronie finalistów znaleźli się: 15-letnia Faye Hasian z Indonezji (zaangażowanie w walkę z handlem dziećmi) oraz 16-letni Mohamad Al Jounde z Syrii (aktywność na rzecz dzieci-uchodźców oraz edukacji). Wybór nie należał do najłatwiejszych, bo jak poinformowała fundacja KidsRight w tym roku wysłano rekordową liczbę 169 zgłoszeń z 55 krajów.

Nagroda, zwana też dziecięcym Noblem, przyznawana jest corocznie dziecku, które odważnie walczy o prawa dzieci.

W osobistym liście skierowanym do finalistów, Desmond Tutu, południowoafrykański biskup anglikański i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1984 roku, wyraził wdzięczność za ich nieoceniony wkład w ochronę praw dziecka.

"To nie przypadek, że tegoroczni finaliści walczą z globalnym kryzysem uchodźczym i przemocą wobec dzieci, jednocześnie opowiadając się za prawem dzieci do uczestnictwa w życiu publicznym. Pracujemy razem z nimi, aby stworzyć bezpieczny świat dla przyszłych pokoleń" - czytamy w liście cytowanym w komunikacie na stronie Fundacji KidsRights.

O kandydaturze Tymona

W uzasadnieniu do kandydatury 16-letniego Tymona Radzika wskazano, że z powodzeniem prowadzi on kampanię mającą na celu ułatwienie dzieciom udziału w procesach prawnych i w dostępie do informacji.

"Uważa, że bycie dzieckiem nie jest dobrym powodem wykluczenia nieletnich z przysługujących im praw i że należy umożliwić im dostęp do informacji publicznej. Według Tymona zbyt wiele decyzji dotyczących dzieci podejmują dorośli, a dzieci nie są słyszane" - czytamy.

W rozmowie z TVN24 w maju tego roku Tymon Radzik wskazywał, że znalazł dużo problemów w dostępie do e-usług dla osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Chodzi między innymi o braku możliwości założenia profilu zaufanego przez osoby niepełnoletnie. - To skutecznie uniemożliwia im kontakt za pośrednictwem internetu z administracją publiczną - podkreślał Radzik.

Uroczysta gala

O tym, kto ostatecznie sięgnie po dziecięcego Nobla dowiemy się 4 grudnia. Uroczysta gala odbędzie się Sali Rycerskiej w Hadze, a werdykt ogłosi laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2014 roku - Malala Yousafzai. Pakistanka w 2013 roku sama zresztą otrzymała Międzynarodową Dziecięcą Nagrodą Pokoju.

W grudniowej gali weźmie udział wielu honorowych gości, w tym Jego Wysokość, jordański książę Ali bin al-Hussein, który wygłosi przemówienie inauguracyjne.

Ostatecznego wyboru dokona specjalna Komisja Ekspertów, w której skład wchodzą międzynarodowi eksperci do spraw dziecka: Jeroo Billimoria, założycielka kilku międzynarodowych organizacji pozarządowych; Benyam Dawit Mezmur, członek Komitetu Praw Dziecka ONZ; Marc Dullaert, przewodniczący i założyciel Fundacji KidsRight; Frans Roeselaers, członek zarządu ruchu przeciwko pracy dzieci oraz Nevada Vuckovic-Sahovic, członkini Komitetu Praw Dziecka ONZ w latach 2003-2009.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane