• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wniosek o upadłość "Twojej" SKOK. ZUS wstrzymuje przelewy

Komisja Finansów za nowymi zasadami nadzoru nad małymi SKOK-ami Odtwórz: Komisja Finansów za nowymi zasadami nadzoru nad małymi SKOK-ami
Komisja Finansów za nowymi zasadami nadzoru nad małymi SKOK-ami "Źródło: tvn24"

Komisja Nadzoru Finansowego w czwartek jednogłośnie zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Twoja" w Kędzierzynie-Koźlu. Postanowiła wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie jej upadłości - poinformowano w piątek w komunikacie. Przyczyną decyzji był fakt, że aktywa nie wystarczają na zaspokojenie zobowiązań, a żadna z innych Kas nie posiada zdolności do przejęcia "Twojej".

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje przelewy świadczeń na konta w "Twojej" SKOK - poinformował ZUS w piątkowym komunikacie. Zakład prosi klientów pobierających świadczenia za pośrednictwem tej kasy o zmianę rachunku bankowego, na który mają wpływać pieniądze z ZUS.

Wcześniej KNF postanowiła o wszczęciu postępowania administracyjnego w celu zbadania możliwości przejęcia "Twojej" SKOK przez bank. Jednak jedyny chętny, który się zgłosił, zrezygnował po zapoznaniu się z sytuacją finansową Kasy.

O decyzji "Twoja" poinformowała swoich klientów na stronie internetowej.

"Według sprawozdawczości na dzień 31 marca 2017 r., "Twoja" SKOK posiadała fundusze własne w wysokości minus 52 mln 647 tys. zł i wykazywała bieżącą stratę w wysokości 2 mln 729 tys. zł oraz niepokrytą stratę z lat ubiegłych w wysokości 76 mln 269 tys. zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez 51,6 tys. członków "Twojej" SKOK wynosiły 170 mln 310 tys. zł" - czytamy w komunikacie KNF.

Zdaniem Komisji w takiej sytuacji - w związku z głęboką niewypłacalnością "Twojej" SKOK oraz brakiem perspektyw restrukturyzacji tej kasy - jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest zawieszenie działalności i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy, co stanowi

formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z BFG.

Próba ratunku

Komisja przypomniała, że 24 maja 2016 r. ustanowiła w tej kasie zarządcę komisarycznego. Wykonując decyzję KNF, sporządził on historyczną informację finansową według stanu na dzień poprzedzający ustanowienie go poddał ją badaniu przez biegłego rewidenta. Wtedy to, "fundusze własne w wysokości minus 42 mln 991 tys. zł oraz współczynnik wypłacalności na poziomie minus 28,14 proc., co oznacza głęboką niewypłacalność" - napisano w komunikacie.

Według KNF udzielona wcześniej w latach 2013–2015 r. pomoc finansowa "Twojej" SKOK przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową okazała się niewystarczająca dla przywrócenia stabilności kasie. 2 lutego 2017 r. Kasa Krajowa poinformowała "Twoją" SKOK i KNF o odmowie udzielenia dalszej pomocy stabilizacyjnej pozwalającej kasie na utrzymanie relacji funduszy własnych do wartości aktywów w wysokości powyżej 1 proc. w celu przeprowadzenia samodzielnych działań sanacyjnych.

Jednocześnie,  na początku maja Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że w jego ocenie nie zostały spełnione przesłanki do wydania decyzji o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji "Twojej" SKOK ze względu na brak spełnienia przesłanki interesu publicznego.

"Zgodnie z ustawą o BFG, gwarantowane środki są wypłacane przez BFG w terminie 7 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółdzielczej kasy. W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danej SKOK. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych" - dodano

"Twoja" SKOK działała na rynku od dziewiętnastu lat, w tym od pięciu pod nową nazwą, po tym jak w 2015 r. powstała z Opolskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane