• rozwiń

Miasto, które przeżyło wojnę, dziś wabi atrakcjami. Stolica zarabia krocie na turystyce

Kiedyś "miasto, które przeżyło wojnę", dziś wabi turystów. Władze stolicy policzyły, ile na nich zarabiają Odtwórz: Kiedyś "miasto, które przeżyło wojnę", dziś wabi turystów. Władze stolicy policzyły, ile na nich zarabiają
Kiedyś "miasto, które przeżyło wojnę", dziś wabi turystów. Władze stolicy policzyły, ile na nich zarabiają "Źródło: tvn24"

Stolicę Polski odwiedziło w ubiegłym roku ponad 20 milionów przyjezdnych, którzy wydawali średnio prawie 750 złotych dziennie. Wkład turystyki w PKB Warszawy wyniósł ponad 15 miliardów złotych. To pieniądze, które przyjezdni zostawiają w restauracjach, hotelach, kupując pamiątki. - To jest to wszystko, co zostaje wydane w związku z pobytem - wskazuje w rozmowie z TVN24 Maria Schicht ze Stołecznego Biura Turystyki.

Wśród 20 mln 793 tys. turystów, którzy odwiedzili Warszawę w 2016 roku, ponad 2,7 mln stanowili turyści zagraniczni - wynika z raportu Stołecznego Biura Turystyki.

Inne skojarzenia

- Kiedyś turystom zagranicznym Warszawa kojarzyła się z miastem, które przeżyło wojnę, zostało zniszczone, a potem odbudowane. I tylko tyle o nim wiedzieli. W tej chwili mają inne, bardzo pozytywne skojarzenia. Mówią, że jest to miasto dynamiczne, pełne przyjaznych ludzi, w którym jest bardzo dużo atrakcji i w którym gastronomia stoi na bardzo wysokim poziomie - powiedziała w TVN24 BiS Maria Schicht.

Jeżeli chodzi o narodowości, to najchętniej do Warszawy przyjeżdżają Brytyjczycy (12 proc.), Niemcy (11 proc.) oraz Francuzi (7 proc.).

Turystom krajowym towarzyszą natomiast nieco inne skojarzenia. - Im Warszawa kojarzy się przede wszystkim z miastem biznesu, potem z historią i edukacją - dodała Schicht.

Atrakcyjne miasto

Turyści przebywają w Warszawie średnio 4,5 dnia i oceniają atrakcyjność miasta na 8,18 w skali od 1 do 10. - Dla turystów zagranicznych największymi atrakcjami stolicy Polski są Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Turyści krajowi, wśród największych atrakcji, wymieniają Muzeum Powstania Warszawskiego, Stare Miasto oraz Łazienki Królewskie - powiedziała Schicht.

Co ciekawe, w pierwszej piątce zabrakło Centrum Nauki Kopernik. Zdaniem Schicht mogły o tym zdecydować "bariery językowe".

Z badań wynika, że turysta wydaje w Warszawie średnio 739 złotych dziennie. - Turysta krajowy wydaje przeciętnie 402 złote dziennie, natomiast turysta zagraniczny prawie 1482 złote - sprecyzowała Schicht.

Zaznaczyła, że w 2016 roku miasto wydało 5,5 mln zł z własnych środków na cele turystyczne, a do kasy ratusza wpłynęło prawie 100 mln zł. - Mnożnik jest imponujący - dodała.

"Turystyka w Warszawie. Raport 2016" opracowany przez Stołeczne Biuro Turystyki powstał na podstawie blisko 200 różnorodnych źródeł: badań, opracowań, informacji prasowych i artykułów, stron internetowych czy informacji zebranych bezpośrednio od działających w stolicy instytucji. Dokument zawiera podstawowe dane dotyczące m.in. wielkości ruchu turystycznego, bazy noclegowej, najważniejszych stołecznych atrakcji, a także wpływu turystyki na gospodarkę Warszawy.

ZOBACZ RAPORT

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jakby śmieszne
Warszawa to wielka atrakcja, brak wielkiej karuzeli w centrum. Wybaczcie, ale to miasto to ohydny zlepek przypadkowych i nowobogackich no i chyba urbanistycznych gustów włodarzy tej wsi. Aha,gratuluje korków )
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane