• rozwiń

Temat: OFE

Zmiany w OFE konstytucyjne. "Dokonano zaboru prywatnych środków"

Zmiany w OFE konstytucyjne. "Ta decyzja dokonała zaboru prywatnych środków" Odtwórz: Zmiany w OFE konstytucyjne. "Ta decyzja dokonała zaboru prywatnych środków"
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Gośćmi TVN24 Biznes i Świat byli Marcin Gomoła oraz Piotr Kuczyński | Video: Zmiany w OFE konstytucyjne. "Ta decyzja dokonała zaboru prywatnych środków"

- To niedobra decyzja - ocenił wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. OFE Marcin Gomoła, były szef Komisji Nadzoru Finansowego. Jego zdaniem, dokonano "zaboru prywatnych środków obywateli". Nie zgodził się z nim Piotr Kuczyński, główny ekonomista Domu Inwestycyjnego Xelion.

Trybunał uznał za konstytucyjne m.in. przekazanie części środków zgromadzonych w OFE do ZUS oraz obowiązek ponownego wyboru OFE lub ZUS.

- Nie zgadzam się (ze zdaniem TK - red.). Ta decyzja dokonała zaboru prywatnych środków obywateli i wprowadziła niebezpieczny precedens zgodnie, z którym prywatne środki obywateli mogą być znacjonalizowane - stwierdził Marcin Gomoła, były szef Komisji Nadzoru Finansowego.

- Polacy mają jedną z najniższych stóp oszczędności. Nie dziwie się, że co jakiś czas ktoś z tej skarbonki podbiera pieniądze i to bardzo zły sygnał. Sygnał do tego żeby zastanowić się nad zmianą konstytucji i umocnieniem wartości prywatnej - dodał.

Jak ocenił Gomoła decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest "niedobra".

Odmienne zdanie zaprezentował Piotr Kuczyński, który zgodził się z wyrokiem TK jednocześnie przypominając, że Sąd Najwyższy mówił, że pieniądze zgromadzone w OFE to środki publiczne, a nie prywatne. - Wczoraj Trybunał Konstytucyjny, to potwierdził i dla mnie temat jest zamknięty - stwierdził ekonomista.

Zdaniem Kuczyńskiego dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie modelu szwedzkiego, gdzie część składki obywatele mogą inwestować w 500 funduszy inwestycyjnych. - Powinna być wolność inwestowania części rentowej - tłumaczył.

Co zrobią politycy?

Goście TVN24 BiŚ dyskutowali też o ew. skutkach politycznych decyzji Trybunału.

- Pytanie, czy Prawo i Sprawiedliwość, które było od zawsze przeciwnikiem funduszy emerytalnych tego typu, będzie chciało je zlikwidować - zastanawiał się Kuczyński.

Zdaniem Gomoły, pierwszym krokiem powinna być zmiana konstytucji "na taką, która będzie bezsprzecznie rozstrzygać, że środki odłożone na emeryturę są prywatne".

- Jeżeli tego nie zrobimy, to każde środki, które odłożymy, państwo upaństwowi, bo powie, że są publiczne - pokdreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
MOI69
TK - do wymiany! Oszczędności do skarpety! Państwo, zus, us i pozostali urzędnicy oraz banki będą funkcjonować z tego co sami zarobią i zaoszczędzą! Na marginesie, od kiedy prywatne = publiczne?! Konkluzja - prywatna publiczna toaleta u Kiepskich.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
MOI69
Pierwsze primo: Trybunał Konstytucyjny do wymiany - powód: działanie na niekorzyść obywatela (hmm, ciekawe co na to konstytucja?). Drugie primo: oszczędności zakopać na działce, tudzież odkurzyć skrytki rodziców/dziadków w ścianach lub w podłodze. OBYWATELU! UMIESZ LICZYĆ? LICZ NA SIEBIE!
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane