• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Trump w Tokio: handel USA z Japonią nie jest wolny ani obustronny

Foto: PAP/EPA/YOSHIKAZU TSUNO Foto: Donald Trump: nasz handel z Japonią nie jest wolny

Handel Stanów Zjednoczonych z Japonią powinien być wolny i obustronny, a taki nie jest – ocenił w poniedziałek, podczas wizyty w Tokio, prezydent USA Donald Trump, sygnalizując zamiar podjęcia rozmów na temat umów handlowych.

Na spotkaniu w ambasadzie USA w Tokio z przedstawicielami amerykańskiego i japońskiego biznesu Trump przypomniał o "olbrzymim deficycie" USA w handlu z Japonią – poinformował na stronie internetowej japoński dziennik "Nikkei".

Wolny handel?

- Chcemy wolnego i obustronnego handlu, ale teraz nasz handel z Japonią nie jest wolny i nie jest obustronny. Ale wiem, że taki będzie - powiedział Trump.

Donald Trump wyraził przekonanie, że handel między USA i Japonią przekroczy oczekiwania, jakie wiązano z powstaniem Partnerstwa Transpacyficznego (TPP). Administracja Trumpa wycofała się z rozmów na temat tej proponowanej umowy gospodarczej krótko po objęciu przez niego prezydentury.

Dwustronny handel będzie jednym z tematów rozmów podczas oficjalnego spotkania Trumpa z premierem Japonii Shinzo Abem, zaplanowanego na wczesne popołudnie czasu lokalnego (poniedziałek rano w Polsce). W niedzielę amerykański prezydent i japoński premier spotkali się w mniej oficjalnych okolicznościach: zjedli razem dwa posiłki, a między nimi rozegrali partię golfa.

Kryzys zbrojeniowy

Trump będzie też rozmawiał z Abem na temat kryzysu związanego z programem zbrojeniowym Korei Północnej. Trump i Abe podkreślą prawdopodobnie silny sojusz w obliczu zagrożenia nuklearnego Pjongjangu. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un groził wcześniej użyciem broni atomowej przeciwko USA i Japonii. Po rozmowach Trump i Abe spotkają się z rodzinami Japończyków uprowadzonych przez północnokoreański reżim.

Po rozmowach z przedstawicielami biznesu, prezydent Donald Trump został przyjęty na audiencji przez cesarza Japonii Akihito i cesarzową Michiko.

Tokio jest pierwszym przystankiem Trumpa w jego pierwszej podróży do Azji, odkąd objął on funkcję prezydenta USA. Biały Dom sygnalizował wcześniej, że wśród celów jego wizyty na tym kontynencie jest promocja amerykańskich interesów gospodarczych w regionie. Trump chce m.in. zmniejszyć deficyt w handlu z Chinami, Japonią i Koreą Płd.

Zagrożenie tematem

Według komentatorów to zagrożenie ze strony Pjongjangu będzie jednak dominującym tematem rozmów prezydenta USA z przywódcami regionu.

We wtorek Trump uda się do Korei Południowej, gdzie następnego dnia wygłosi przemówienie w tamtejszym parlamencie. Następnie poleci do Chin, Wietnamu i na Filipiny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane