• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Trójstronne spotkanie w resorcie pracy. Związkowcy wracają do stołu

Trójstronne spotkanie w resorcie pracy. Związkowcy wracają do stołu
Foto: tvn24 Foto: Eksperci związków zawodowych i pracodawców zakończyli kilkumiesięczne prace nad wspólnym projektem nowej ustawy

Minister pracy, liderzy związków zawodowych oraz organizacji pracodawców spotkają się w poniedziałek po południu w Warszawie, żeby rozmawiać o przyszłości dialogu społecznego w Polsce i nowej ustawie regulującej tę kwestię.

Spotkanie zostało zaplanowane 7 stycznia podczas debaty na temat przyszłości dialogu społecznego, która odbyła się u prezydenta Bronisława Komorowskiego. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zaprosił wtedy przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych na dalsze rozmowy.

Komisja Trójstronna nie może podejmować uchwał

Resort podał, że poniedziałkowe spotkanie będzie zamknięte, a udział w nim potwierdzili liderzy central związkowych NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Obecność zadeklarowali również Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club.

W czwartek eksperci związków zawodowych i pracodawców zakończyli kilkumiesięczne prace nad wspólnym projektem nowej ustawy, która miałaby zastąpić obecną Komisję Trójstronną. Związki zawodowe od końca czerwca 2013 r. nie biorą udziału w jej pracach.

Związkowcy uznali, że dialog w KT jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Pod koniec października 2013 r. na spotkaniu u prezydenta Komorowskiego zgłosili pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym. Bez strony związkowej Komisja Trójstronna nie może podejmować uchwał.

Zapisy wspólnego projektu przygotowanego w autonomicznym dialogu związków i pracodawców, bez udziału strony rządowej, określają nowe zasady prowadzenia dialogu społecznego w Polsce. Projekt zakłada utworzenie Rady Dialogu Społecznego - na poziomie krajowym oraz Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego.

Równowaga wszystkich stron dialogu

Dokument przewiduje równowagę wszystkich stron dialogu, w tym strony rządowej. Związki zarzucały obecnej Komisji Trójstronnej, że jej członkowie i przewodniczący powoływani są przez rząd i strona społeczna nie jest równoprawna z rządową w jej pracach. Przygotowany projekt mówi o nowych zasadach współpracy partnerów i strony rządowej, solidarności społecznej i partycypacji w zakresie stosunków zatrudnienia.

Zgodnie z projektowanymi zapisami na czele Rady mają stać naprzemiennie liderzy organizacji partnerów społecznych. Rada ma opiniować założenia strategii i projektów aktów prawnych, ale także inicjować proces legislacyjny. RDS ma dysponować własnym budżetem i przeznaczać go m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opinie eksperckie, koordynację prac.

Związki i pracodawcy chcą też, by dialog społeczny był jawny dla opinii społecznej. Podobne zasady mają obowiązywać również w radach wojewódzkich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane