• rozwiń

Jakie obowiązki ma organizator wycieczki? "Musi też sprawdzać prognozy pogody"

Blajer: kierownik musi sprawdzać prognozy pogody "Źródło: tvn24"

Kierownik wycieczki czy obozu dzieci i młodzieży musi monitorować sytuację, w której pojawia się jakiś kryzys, także kryzys pogodowy - wyjaśniał Paweł Blajer, reporter TVN24. Jak dodaje, nie ma dokładnych przepisów, kiedy należy np. przerwać obóz. W nocy z piątku na sobotę dwoje nawałnica zniszczyła obóz harcerski w Suszku.

Jak wyjaśniał Paweł Blajer, obowiązki organizatora obozu szczegółowo opisuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Są też wewnętrzne regulacje harcerskich organizacji, do daje dodatkowe gwarancje skrupulatności i podnosi bezpieczeństwo.

Ocenić ryzyko

Kierownik obozu czy wycieczki nie jest odpowiedzialny za przeciwdziałanie skutkom pogorszenia się pogody, ponieważ może nie być świadomy, jak te skutki będą wyglądać. A to jest niezwykle trudne. Nie ma bowiem dokładnych przepisów, kiedy należy np. przerwać obóz. Kierownik podejmuje natomiast decyzję o powiadomieniu służb, gdy pojawi się jakiś kryzys.

- Obowiązkiem kierownika wyjazdu jest sprawdzanie także prognoz pogody i przygotowanie planu awaryjnego w sytuacji, gdy pogoda się zmieni - ocenił reporter.

Jak dodaje Blajer, kierownik wycieczki czy obozu powinien postarać się o sprawdzenie informacji pogodowych i ocenić, czy istnieje ryzyko związane z niebezpieczeństwem dla uczestników wyjazdu. W rozporządzeniu nie ma wyszczególnionych sytuacji pogodowych, na które należy zwracać uwagę.

W nocy z piątku na sobotę obóz harcerski w Suszku został zniszczony i odcięty od świata w wyniku gwałtownych burz i wiatrów, jakie przeszły nad Pomorzem. Harcerski sztab kryzysowy zarządził w nocy ewakuację i wytoczył trasę dla uczestników obozu. Służby medyczne dotarły na miejsce około godziny piątej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
awa953
Nikt z nas nie przewidział aż tak dużej siły tego żywiołu, przecież zniszczenia są w całej Polsce, ogromny żal i smutek z powodu tego co się stało ale raczej nie można tu mówić o bezpośredniej winie organizatorów, nawałnice pogodowe są nieobliczalne i niestety zaczynają zdarzać się coraz częściej.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
pirat2
Kiedyś coś podobnego przeżyłem w lesie, ale choć nie było jeszcze telefonów komórkowych, to nadleśnistwo zdążyło ściągnąć wszystkich robotników z lasu.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane