• rozwiń

Lista produktów, których nie można przywozić spoza Unii. Fiskus przypomina

Czego nie może przywozić z wakacji? Odtwórz: Czego nie może przywozić z wakacji?
Czego nie może przywozić z wakacji? "Źródło: tvn24bis"

Przywożenie żywności pochodzenia zwierzęcego spoza Unii Europejskiej jest zabronione - przypomina podróżnym Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Jak poinformowała rzeczniczka Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Anna Szczepańska, nie można przywozić do Unii Europejskiej między innymi wyrobów mięsnych i produktów mleczarskich oraz innych produktów spożywczych, takich jak na przykład makarony, pieczywo cukiernicze i warzywa. Nawet jeśli podróżny wiezie niewielkie ilości zabronionych produktów, powinien je wrzucić do specjalnych pojemników ustawionych na lotnisku.

Są jednak pewne wyjątki.

Podróżny może przywieźć żywność pochodzenia zwierzęcego spoza UE, jeżeli jest to pokarm dla niemowląt i specjalne środki spożywcze wymagane ze względów medycznych w ilości do 2 kilogramów łącznej wagi, o ile produkty te spełniają określone wymagania.

Rzeczniczka KAS poinformowała, że dozwolony jest też przywóz świeżych ryb, suszonych, gotowanych, peklowanych lub wędzonych, niektórych skorupiaków, takich jak krewetki, homary, martwe małże i martwe ostrygi, ale pod warunkiem, że ryby świeże są wypatroszone oraz waga produktów rybołówstwa na osobę nie przekracza 20 kilogramów. Można także wwieźć miód, żywe ostrygi, żywe małże i ślimaki, gdy ich łączna waga nie przekracza 2 kilogramów na osobę.

W przypadku Wysp Owczych, Grenlandii lub Islandii obowiązują inne ograniczenia przywozu do UE produktów pochodzenia zwierzęcego.

Podróże po Europie

Jak przypomina KAS, na lotniskach znajdują się plakaty i ulotki o zakazie wwozu spoza Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Jak zaznaczyła rzeczniczka Izba Administracji Skarbowej w Warszawie, procedury przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego, nawet na własny użytek, nie dotyczą ruchu podróżnych pomiędzy państwami członkowskimi UE oraz produktów przywożonych z Andory, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino i Szwajcarii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane