• rozwiń

Temat: Donald Tusk

Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans

Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Odtwórz: Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans
Foto: TVN24BiS / | Video: tvn24bis Foto: Tomasz Siemoniak był gościem TVN24 BiS | Video: Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans

- Kandydatura Saryusza-Wolskiego zamiast Donalda Tuska nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jest kompletnie nierealistyczna - mówił w TVN24 BiS Tomasz Siemoniak, były wicepremier i minister obrony narodowej. Dodał też, że Saryusz-Wolski „nie ma żadnych szans”.

Tomasz Siemoniak, były wicepremier i minister obrony narodowej odniósł się na antenie TVN24 BiS do doniesień "Financial Timesa”, który podał, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje Unii Europejskiej w sprawie możliwości zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Kandydatem miałby być  eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski. Zdaniem byłego szefa MON ta sprawa jest „kompletnie nierealistyczna”.

Inny kandydat?

- To jest miejsce, o które ubiegają się najważniejsze frakcje i Europejska Partia Ludowa tutaj wystawia kandydata i tym kandydatem jest Donald Tusk. Nie ma zwyczaju, aby ktoś inny, z boku, wystawiał tutaj kandydatów. Po drugie, to miejsce zajmuje Donald Tusk, były premier - mówił Tomasz Siemoniak i dodał, że Saryusz-Wolski rozsądnie milczy. Jego zdaniem

- To spekulacja prasowa. Minister Beata Kempa zaprzeczyła, a to oficjalne stanowisko polskiego rządu - dodał.

Zdaniem byłego wicepremiera informacja o kandydaturze Saryusza-Wolskiego sprawi kłopot Platformie Obywatelskiej i osłabi kandydaturę Donalda Tuska.

- W Europie praktycznie przesądzone jest, że Donald Tusk zostanie wybrany na drugą kadencję. A w Polsce te informacje tworzą zamieszanie. Jacek Saryusz-Wolski, z całym szacunkiem do niego, nie był nigdy premierem, prezydentem, a to z tej półki bierze się szefów Rady Europejskiej. Na standardy europejskie Saryusz-Wolski nie jest znanym politykiem i nie ma żadnych szans. Nie ma żadnej ścieżki do tego, żeby jego kandydaturę rozważać. Kandydatura Saryusza-Wolskiego zamiast Donalda Tuska nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - podkreślił Siemoniak.

Katastrofa w Smoleńsku

Siemoniak odniósł się również do słów ambasadora Rosji w Polsce Siergiej Andriejewa, który na antenie TVN24 BiS stwierdził, że dopóki trwa śledztwo wrak tupolewa musi pozostać w Rosji.

- Ambasador rosyjski powinien pamiętać o tym, że również strona rosyjska, według raportu Millera, też się do tego przyczyniła. Kontrolerzy w Smoleńsku dostali zarzuty, więc to była katastrofa lotnicza, ale miała swoje określone przyczyny. O tym strona rosyjska też powinna pamiętać - mówił Siemoniak i dodał, że skoro Polska postawiła zarzuty stronie rosyjskiej, to w szybkiej perspektywie wraku ona nie odda.

- Mogłaby oddać, gdyby to było tak, że przyjmujemy wersję Rosji. My takiej narracji nie przyjęliśmy. Od początku prowadziliśmy swoje śledztwo. Na długie lata będziemy w takiej sytuacji. To karta w politycznej grze Rosji - ocenił były szef MON.

Program "Rozmowa Poranka" od poniedziałku do piątku o godz. 7.15 na antenie TVN24 BiS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
barka
a Saryusz Wolski milczy
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
To wystawia mu złe świadectwo, widocznie jest gotów sprzedać się jeżeli nagroda będzie wystarczająco wysoka, ale mądre to nie jest - bo na to stanowisko nie ma żadnych szans.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane