• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Grodzki: prawdopodobnie będzie poprawka do podwyżki akcyzy

Rosati o projekcie przewidującym podwyżkę stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe Odtwórz: Rosati o projekcie przewidującym podwyżkę stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe
Rosati o projekcie przewidującym podwyżkę stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe "Źródło: tvn24"

Do noweli ustawy o akcyzie prawdopodobnie zostanie zgłoszona poprawka - zapowiedział Tomasz Grodzki. Marszałek Senatu we wtorkowej rozmowie z dziennikarzami zasugerował, że może ona dotyczyć przeznaczenia zwiększonych dochodów z akcyzy na konkretny cel związany z ochroną zdrowia.

Marszałek Senatu był pytany przez dziennikarzy m.in. o opinie senackiego Biura Legislacyjnego do noweli ustawy o podatku akcyzowym, uchwalonej na pierwszym posiedzeniu Sejmu. Przyznał, że w tym tygodniu komisje senackie zajmują się tą ustawą i zapewne uwzględnią opinię biura, natomiast na plenarnym posiedzeniu ustawa będzie omawiana 17 i 18 grudnia.

- Jeśli idzie o podatek akcyzowy, (w ustawie - red.) są zapisane różne formy zwiększenia tego podatku, a wiem, że panie i panowie senatorowie planują zgłosić poprawki - mówił Grodzki.

Ochrona zdrowia

- Wszyscy wiemy, że pośród filarów nowoczesnego państwa, jakimi są szkolnictwo, wymiar sprawiedliwości, ogólnie pojmowane bezpieczeństwo i ochrona zdrowia, chyba najważniejsza dla Polaków jest szybka naprawa ochrony zdrowia - podkreślał.

Zwracał uwagę, że akcyza dotyczy używek i alkoholu, a leczenie skutków ich używania "kosztuje grube miliardy złotych".

- Nie byłbym więc zdziwiony, gdyby senatorowie podjęli decyzję, że pieniądze dotyczące zwiększenia akcyzy zostaną skierowane na potrzeby ochrony zdrowia, ale na konkretny cel - powiedział marszałek Senatu.

Zwracał uwagę, że jeśli przeznaczy się te pieniądze ogólnie na służbę zdrowia, to się to rozmyje. Ale mogłyby one trafić, mówił marszałek, np. na Szpitalne Oddziały Ratunkowe lub "inny ważny cel".

- Jeżeli senatorowie zgłoszą taką poprawkę i Biuro Legislacyjne dopuści taką możliwość, będziemy na obradach plenarnych o tym dyskutować - poinformował.

Sejm uchwalił przedłożoną przez rząd nowelę ustawy o podatku akcyzowym 21 listopada. Zgodził się w niej na 10 proc. podwyżkę akcyzy na alkohol i produkty tytoniowe. Jak szacuje rząd, po 1 stycznia 2020 r. półlitrowa butelka wódki może podrożeć o ok. 1,4 zł, a paczka papierosów o ok. 1 zł. Budżet zyska natomiast ok. 1,7 mld zł rocznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane