• rozwiń

Temat: Energetyka

Fuzja paliwowych gigantów? Wiceminister: coś jest na rzeczy

Beata Szydło komentuje zmiany w Orlenie Odtwórz: Beata Szydło komentuje zmiany w Orlenie
Beata Szydło komentuje zmiany w Orlenie "Źródło: tvn24"

W sprawie fuzji PKN Orlen i Lotosu "coś jest na rzeczy" - poinformował dziennikarzy wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Pytany o fuzję PKN Orlen i Lotosu, Tobiszowski odpowiedział: - Nie chciałbym się wypowiadać, to jest bardzo poważna decyzja. Zostawiam to kolegom w ministerstwie, którzy się tym zajmują. Jak Państwo wiecie coś jest na rzeczy, ale dziś zajmujemy się strategią JSW.

Prace "nabrały tempa"

Piątkowa "Rzeczpospolita" podała, że nabrały tempa prace nad połączeniem Orlenu i Lotosu. Projekt wydaje się mieć zielone światło zarówno od premiera Mateusza Morawieckiego, jak i u ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego - twierdzą źródła zbliżone do rządu.

Żadna ze spółek nie odpowiedziała na pytania o harmonogram czy stopień zaawansowania analiz.

- Projekt przyspieszył jeszcze w końcówce prezesury Wojciecha Jasińskiego w PKN, o czym świadczy wyznaczenie cztery-pięć miesięcy temu w obu rafineriach pełnomocników w randze dyrektorów do koordynowania i przeprowadzenia procesu - argumentuje mec. Filip Elżanowski, wspólnik zarządzający w kancelarii Ech&W.

O spółkach

Orlen to jedna z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się przerobem ropy naftowej na benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne.

Grupa Orlen na rynku polskim na koniec 2015 roku dysponowała siecią 1 749 stacji paliw. Skarb Państwa ma 27,52 procent udziału w kapitale podstawowym spółki.

Lotos jest koncernem naftowym zajmującym się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych.

Pod koniec 2015 roku w sieci Lotos działało 476 stacji. Głównym akcjonariuszem przedsiębiorstwa jest Skarb Państwa, który ma 53,19 procent udziału.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane