• rozwiń

Pracujący na "śmieciówkach" też mają prawo do związków. Dotychczasowe przepisy niekonstytucyjne

Pracujący na "śmieciówkach" też mają prawo do związków. Dotychczasowe przepisy niekonstytucyjne
Foto: PAP/ Leszek Szymański Foto: Według szacunków OPZZ ok. 1,4 mln pracowników w Polsce jest zatrudnionych na umowy cywilno-prawne i tyle samo jest samozatrudnionych

Ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników jest niekonstytucyjne - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie mięli rozstrzygnąć, czy zatrudnieni na "śmieciówkach" mogą tworzyć związki zawodowe i wstępować do już istniejących.

O zbadanie zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło do TK OPZZ.

Co nie tak?

OPZZ wskazywało, że zapisana w ustawie o związkach zawodowych definicja pracownika jest zawężona

do zapisu zawartego w przepisach Kodeksu pracy. Przez to, jak twierdził związek, polskie prawo pozwala zakładać i wstępować do związków zawodowych jedynie pracownikom zatrudnionym na etatach.

Według szacunków OPZZ ok. 1,4 mln pracowników w Polsce jest zatrudnionych na umowy cywilno-prawne i tyle samo jest samozatrudnionych. Związek wskazuje też na ponad 700 tys. osób zatrudnionych przez agencje pośrednictwa pracy, które według jego danych w większości nie pracują na etatach.

Wniosek OPZZ dotyczył zgodności ustawy o związkach zawodowych z konstytucją i konwencją nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

Związkowcy we wniosku przekazanym Trybunałowi wskazali na sprzeczność przepisów ustawy z art. 12 i 59 konstytucji, które gwarantują wolność zrzeszania się w związkach zawodowych, nie wspominając o ograniczeniach ze względu na rodzaj zatrudnienia.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane