• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja

Kolbiski o teście przedsiębiorcy Odtwórz: Kolbiski o teście przedsiębiorcy
Kolbiski o teście przedsiębiorcy "Źródło: TVN24 BiS"

Z przyjętej w środę przez rząd Aktualizacji Programu Konwergencji wykreślono zapisy dotyczące testu przedsiębiorcy. Ministerstwo Finansów nadal chce uszczelnienia kwalifikacji przychodów do źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza". Zmiany mają być wypracowane wspólnie z innymi resortami.

Opublikowany w zeszłym tygodniu projekt Aktualizacji Programu Konwergencji uwzględniał tzw. test przedsiębiorcy. Test miałby pozwolić określić, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania. Ministerstwo obliczyło, że zmiana przesłanek do kwalifikowania przychodów do źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza" mogłaby dać budżetowi dodatkowe dochody z tytułu opodatkowania dochodów osób fizycznych według skali podatkowej w wysokości około 1 mld 247,4 mln zł.

Aktualna wersja dokumentu mówi w dziale poświęconym "pozostałym działaniom w obszarze podatków" o "uszczelnieniu kwalifikacji przychodów do źródła >>pozarolnicza działalność gospodarcza<<".

"Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Przedsiębiorczości i Technologii, Ministrem Inwestycji i Rozwoju oraz Radą Dialogu Społecznego wypracują konsensualne regulacje uszczelniające (...), minimalizując ingerencję w swobodę wyboru modelu, w którym przedsiębiorcy prowadzą swoją aktywność gospodarczą" - czytamy w dokumencie.

Zgodnie z planem zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 roku. Nie podano ich skutku finansowego dla budżetu.

Zmiana planów

W czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała PAP, że "premier Mateusz Morawiecki jednoznacznie zdecydował, że propozycja tak zwanego testu przedsiębiorcy nie będzie już przedmiotem prac rządu". - Nie trzeba wprowadzać nowych przepisów w tym zakresie. Wystarczy skutecznie egzekwować obowiązujące prawo, tak aby przedsiębiorcy go nie omijali - zaznaczyła Emilewicz.

Emilewicz już pod koniec marca oceniała, że test przedsiębiorcy to ryzykowne rozwiązanie. - Podatek liniowy jest jednym z tych, który polscy średni i mali przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. To ważny bodziec rozwojowy - powiedziała.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane