• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Francuska sieć chce przejąć sklepy Tesco

Rekordowy Black Friday? Odtwórz: Rekordowy Black Friday?
Rekordowy Black Friday? "Źródło: TVN24 BiS"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w środę, że wpłynął do niego wniosek o wszczęcie postępowania antymonopolowego w sprawie koncentracji. Chodzi o przejęcie przez Leroy Merlin Polska trzech obiektów, których sprzedaż zapowiedziała sieć hipermarketów Tesco.

Transakcje musi zatwierdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. "Sprawa jest w toku" - czytamy na stronie UOKiK-u.

Leroy Merlin chce przejąć sklepy Tesco

O planowanej transakcji wcześniej poinformowało na swojej stronie Leroy Merlin Polska. Zgodnie z planami sieci "nabyte obiekty, po adaptacji przestrzeni na potrzeby Leroy Merlin, będą odpowiadać na potrzeby mieszkańców związane z realizacją projektów dla domu i ogrodu".

Jak dodano w komunikacie, "nowe obiekty będą standardowymi, wielkoformatowymi sklepami Leroy Merlin".

Sieć poinformowała, że obiekty zlokalizowane są w Gorzowie Wielkopolskim, Gdyni i Bydgoszczy.

Otwarcia nowych obiektów planowane są na 2021 rok, a firma planuje wkrótce rozpocząć rekrutację do nowych obiektów. Sieć sklepów Leroy Merlin Polska liczy obecnie 65 obiektów w całej Polsce. Firma zatrudnia ponad 11 tysięcy pracowników.

Tesco wprowadza zmiany

To nie pierwsze obiekty, których pozbywa się Tesco. Brytyjska sieć w lipcu br. informowała, że jest na etapie finalizacji umów sprzedaży ośmiu dużych hipermarketów. Dodatkowo podjęto decyzję o nieprzedłużaniu umów najmu dwóch supermarketów.

Wśród chętnych na przejęcie obiektów Tesco jest Kaufland. Na początku października pisaliśmy, że sieć złożyła do UOKiK-u wniosek w sprawie przejęcia szóstego sklepu Tesco.

Przedstawiciele Tesco wyjaśniają, że sprzedaż obiektów to element planu dotyczącego skoncentrowania działań w Polsce na formatach mniejszych sklepów, które notują lepsze wyniki. Na potrzebę "poprawy wyników działalności w Polsce" Tesco zwracało uwagę zresztą już wcześniej.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku poinformowano o planach likwidacji 13 przynoszących straty sklepów w Polsce. Na początku stycznia Tesco poinformowało o planach zamknięcia 32 nierentownych sklepów.

W maju pojawiła się informacja o zamknięciu czterech sklepów i jednego centrum dystrybucji w naszym kraju. W ubiegłym miesiącu przekazano zaś do urzędów pracy i organizacji związkowych zawiadomienie o zamiarze dokonania zwolnień grupowych.

Największe firmy handlowe

Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins. Przychody właściciela Biedronki i drogerii Hebe wyniosły w ubiegłym roku 51,2 miliarda złotych.

Na drugim miejscu znalazł się Lidl z przychodami na poziomie 16,2 miliarda złotych. Podium uzupełnia spółka Eurocash z przychodem na poziomie 16,2 miliarda złotych (różnica jest niewielka). W ramach grupy działają między innymi takie marki, jak Groszek, Lewiatan, abc czy Delikatesy Centrum. Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za ubiegły rok wyniosły 12 miliardów złotych.

Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem 11,7 miliarda złotych, Kaufland - 10,2 miliarda złotych, Carrefour - 9,2 miliarda złotych, Rossmann - 8,3 miliarda złotych, Żabka - 7,3 miliarda złotych, LPP (właściciel takich marek jak Reserved czy House) - 6,9 miliarda złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 6,9 miliarda złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane