• rozwiń
    • WIG20 2208.54 -0.16%
    • WIG30 2497.43 -0.11%
    • WIG 57950.18 -0.06%
    • sWIG80 11410.26 -0.38%
    • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Pomorze Zachodnie. Twój port na morzu europejskich możliwości

Termomodernizacja budynków kluczem do walki ze smogiem i wysokimi kosztami ogrzewania

Pomorze Zachodnie mocno stawia na ochronę środowiska Odtwórz: Pomorze Zachodnie mocno stawia na ochronę środowiska
Foto: Wymienione drzwi, zupełnie nowe okna, ocieplone ściany i stropy | Video: Pomorze Zachodnie mocno stawia na ochronę środowiska

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Wymienione drzwi, zupełnie nowe okna, ocieplone ściany i stropy - kilkanaście mieszkalnych budynków wielorodzinnych w Szczecinie zmieniło się nie do poznania. To efekt projektu zrealizowanego dzięki funduszom unijnym.

- Dzięki tym funduszom mogliśmy zakończyć remont kilkunastu budynków i były to kompleksowe remonty - tłumaczy Tomasz Klek, rzecznik prasowy ds. mieszkalnictwa UM w Szczecinie. - Korzyść z tych remontów jest bardzo duża, choć być może dla niektórych nie jest taka oczywista. Ocieplone ściany, czy wymieniona stolarka drzwiowa i okienna powodują, że do budynku można dostarczać mniej ciepła niż poprzednio - dodaje rzecznik.

A to oznacza wymierne zyski w kilku obszarach. Po pierwsze, komfort mieszkańców, którzy mogą mieszkać w ciepłych mieszkaniach. Po drugie, zyski finansowe - do budynków i mieszkań nie trzeba dostarczać aż tak dużych ilości ciepła, jak przed termomodernizacją, co oznacza niższe koszty ogrzewania. Po trzecie, mniejsze zapotrzebowanie na ciepło w budynkach wiąże się z tym, że mniej tego ciepła należy produkować. W efekcie zmniejsza się ilość szkodliwych substancji, które wydzielane są do atmosfery.

Termomodernizacja szczecińskich kamienic była możliwa dzięki środkom przeznaczonym na ochronę środowiska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. To jeden z 370 projektów chroniących środowisko. Na ich realizację samorząd województwa przeznaczył ponad 824 miliony złotych dofinansowania.

- Bez tych środków na pewno wyremontowalibyśmy mniej budynków, bo pieniądze z naszego budżetu nie pozwoliłyby na remont aż kilkunastu - podkreśla Tomasz Klek. - Gdyby nie było tych środków, to mieszkańcy niektórych budynków musieliby jeszcze poczekać 2, 3, a może 4 lata na remont. A dzięki temu, że dostaliśmy to dofinansowanie mogliśmy kompleksowo sfinalizować całą inwestycję – wyjaśnia Klek.

Projekt termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Szczecinie wpisuje się w założenia drugiej Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 "Gospodarka niskoemisyjna".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane