• rozwiń

"Polska będzie rozwijała się powyżej średniej unijnej"

"Polska będzie rozwijała się powyżej średniej unijnej"
Foto: Shutterstock Foto: Tempo wzrostu gospodarczego Polski to 3,5 proc. Wyżej od średniej unijnej

Prognozujemy stałe tempo wzrostu gospodarczego Polski na poziomie 3,5 proc., czyli powyżej średniej UE. To bardzo dobry wynik. Bezrobocie w Polsce będzie spadać - poinformował wiceszef KE Valdis Dombrovskis po spotkaniu z ministrem finansów Pawłem Szałamachą.

- Przyjeżdżam do Warszawy w momencie, gdy polska gospodarka jest na stabilnej ścieżce mocnego wzrostu. Warto przypomnieć, że była ona jedyną, jaka w czasie kryzysu nie padła ofiarą recesji. To naprawdę niezwykłe osiągnięcie. Według naszych prognoz, Polska jest gotowa, by wzrastać w stałym tempie 3,5 proc., czyli powyżej średniej UE. To bardzo dobry wynik. Stopa bezrobocia jest na historycznie niskim poziomie i oczekuje się jej dalszego spadku - poinformował Dombrovskis w komunikacie.

Polska wyszła z procedury nadmiernego deficytu

Jak przypomniał, w tym roku Polska wyszła z procedury nadmiernego deficytu.

- Innymi słowy, osiągnęła cel doprowadzenia deficytu budżetowego poniżej 3 proc. wartości odniesienia z Traktatu. Oczekuje się, że w tym roku i kolejnych latach deficyt utrzyma się na poziomie 2,8 proc. PKB - zaznaczył.

Zdaniem wiceszefa KE należy kontynuować odpowiedzialną politykę fiskalną.

- Zdrowe finanse publiczne są wstępem do długotrwałego wzrostu. Stabilność finansowa jest również ważna, ponieważ wzbudza zaufanie w gospodarce - zarówno w oczach ludzi, firm, jak i inwestorów. Ten dobry czas należy wykorzystać, aby jeszcze wzmocnić gospodarkę. To dobry moment na wprowadzanie reform, które mogą przynieść konkretne korzyści polskiej gospodarce. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Rada skierowała do Polski cztery rekomendacje dotyczące finansów publicznych, podatków, emerytur, rynku pracy, jak również inwestycji w projekty kolejowe - zaznaczył.

Polska największym beneficjentem funduszy UE

Dombrovskis zachęcił również do przyspieszenia tempa przygotowania i realizacji projektów finansowanych ze środków UE w okresie 2014-2020. Mówimy tutaj o projektach, które idą o wiele dalej niż kolej czy inne inwestycje infrastrukturalne. Polska jest największym beneficjentem funduszy w UE. Finansowanie unijne stanowi średnio 2,5 proc. PKB rocznie i może przynieść realne zmiany, jeżeli będzie efektywnie inwestowane w realną gospodarkę - zaznaczył.

- W szerszym, europejskim kontekście, przykład Polski może pokazywać, że trwały sukces gospodarczy nie jest wyjątkiem od reguły, ale logicznym wynikiem odpowiedniej kombinacji realizowanych polityk - podsumował.

Polsce udało się wyjść z procedury nadmiernego deficytu:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zwęglona Zielona Pyra
Przy obecnym poziomie zarządzania krajem przez pis z całą pewnością zaczniemy się zwijać szybciej niż jakiekolwiek państwo na świecie
  • 3
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kunta kinte
dla robotnika jak zwykle nic po za 15 minutami platnej pauzy
  • 1
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jurasN
Na Twój problem dobrą odpowiedź miał Laskowik w skeczu Teya, gdzie mówił do Rudi Szuberta jakoś tak: Nie chciało się nosić teczki to trzeba nosić woreczki.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane