• rozwiń
  • WIG20 2164.82 -0.41%
  • WIG30 2451.43 -0.51%
  • WIG 57077.83 -0.38%
  • sWIG80 11417.68 -0.30%
  • mWIG40 3639.64 -0.84%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:16

Dostosuj

Tchórzewski: możliwa częściowa sprzedaż wybranych spółek zależnych JSW

Tchórzewski: możliwa częściowa sprzedaż wybranych spółek zależnych JSW
Foto: TVN24 Katowice Foto: Tchórzewski: możliwa częściowa sprzedaż wybranych spółek zależnych JSW

Minister energii Krzysztof Tchórzewski potwierdził w piątek w Katowicach możliwość częściowej sprzedaży wybranych spółek zależnych Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Zaznaczył przy tym, że nie jest to jeszcze przesądzone.

- Są dokonywane różnego typu próby; prawdopodobnie będziemy musieli dokonać częściowej sprzedaży części spółek zależnych; to trudno jeszcze przesądzić – powiedział PAP minister, który w piątek po południu spotka się z zarządem i stroną społeczną JSW.

Trudna sytuacja

Tchórzewski przyznał, że sytuacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest trudna, ponieważ – jak mówił – „nie zatrzymały się ceny węgla koksowego; one spadają; restrukturyzacja jest postępująca” - powiedział. Szef resortu energii zapewnił, że jest w kontakcie z zarządem i stroną społeczną JSW – stąd m.in. planowane na piątek spotkanie.

- Zarząd pracuje w tej chwili nad rozwiązaniami, które będzie chciał przedstawić załodze – powiedział minister.

JSW, która specjalizuje się w produkcji węgla koksowego, dotyka trudna sytuacja sektora węgla kamiennego. Na początku 2015 r. w spółce wprowadzono program restrukturyzacji, zakładający m.in. zmniejszenie kosztów i poprawę efektywności. W styczniu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski sygnalizował jednak, że plan naprawczy JSW wymaga weryfikacji, ponieważ założenia przyjęte w nim w ubiegłym roku stały się nieaktualne w związku z pogorszeniem sytuacji rynkowej.

Ile na pomoc?

Według wiceministra JSW potrzebuje ponad 1 mld zł kapitału, który mogłaby pozyskać ze sprzedaży udziałów w swoich aktywach. Na początku lutego Tobiszowski poinformował, że środki na restrukturyzację i inwestycje w JSW mają pochodzić m.in. od inwestorów, którzy zechcą zaangażować się w spółki z grupy. Zapewnił, że Skarb Państwa zachowa kontrolę nad tymi aktywami.

Wśród aktywów, które mogłyby pomóc JSW w pozyskaniu środków, wiceminister wymieniał Koksownię Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria oraz Spółkę Energetyczną Jastrzębie (SEJ). W dwóch pierwszych podmiotach, w przypadku powiązania z inwestorem, JSW miałaby zachować większościowe pakiety; w SEJ większość może mieć inwestor, ale z dominującym udziałem Skarbu Państwa.

1 grudnia 2015 r. JSW porozumiała się ze swoimi obligatariuszami ws. uzgodnienia scenariusza restrukturyzacji zadłużenia i zawarcia umowy restrukturyzacyjnej do 30 czerwca 2016 r. Dało to firmie siedem miesięcy na wypracowanie umowy restrukturyzacyjnej - w tym czasie m.in. obligatariusze zobowiązali się do dalszego powstrzymywania od wykonania swoich praw, wynikających z możliwości żądania wcześniejszego wykupu obligacji spółki.

W ubiegłym tygodniu JSW podała, że jej strata netto za ubiegły rok przekroczyła 3,1 mld zł; na wynik w znacznym stopniu wpływają odpisy na majątku dokonane na ponad 2,83 mld zł. Chodzi o odpisy aktualizujące, dotyczące aktualizacji majątku w segmencie węglowym, koksowym i energetycznym.

Spółka podała, że w ostatnich miesiącach 2015 r. nastąpił dalszy spadek cen węgla koksowego na świecie, co znalazło odbicie w naszych wynikach finansowych za czwarty kwartał 2015 r. Dotychczasowe działania oszczędnościowe i optymalizacyjne przynoszą efekty, jednak na niekorzyść JSW oddziałują niezmiennie drastycznie niskie poziomy benchmarków – wynika z informacji JSW.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane