• rozwiń

Minister Tchórzewski: "To ostatnia elektrownia węglowa w Polsce"

Polityczny klimat. Powstanie nowa elektrownia węglowa Odtwórz: Polityczny klimat. Powstanie nowa elektrownia węglowa
Polityczny klimat. Powstanie nowa elektrownia węglowa "Źródło: tvn24"

Elektrownia Ostrołęka to ostatnia elektrownia węglowa w Polsce, ale nasza gospodarka wymaga budowy nowych mocy wytwórczych - mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Polska gospodarka, ze względu na dynamiczny rozwój i związany z tym bardzo szybki wzrost

zapotrzebowania na energię ze strony konsumentów indywidualnych i przemysłu, wymaga pilnej budowy nowych mocy wytwórczych - tłumaczył minister Tchórzewski.

"Ostatnia elektrownia"

Jednak - jak zapewnił - Elektrownia Ostrołęka "to ostatnia elektrownia węglowa w Polsce".

Tchórzewski dodał, po 2021 roku, ze względu na "nierentowność modernizacji pod wymogi emisyjne" - tzw. BAT-  trzeba będzie wyłączać najstarsze bloki węglowe. - W związku z tym wolumen importowanego węgla, wykorzystywanego w energetyce, będzie się zmniejszać - zaznaczył.

Przyjęte w kwietniu 2017 roku przez Komisję Europejską tak zwane konkluzje BAT określają standardy zaostrzające normy emisji dla przemysłu, w tym elektrowni węglowych. Wprowadzają między innymi bardziej restrykcyjne wymogi dla takich zanieczyszczeń, jak SO2 (dwutlenek siarki), NOx (tlenki azotu) i pył, niż przewiduje to dyrektywa o emisjach przemysłowych. Dopuszczalnymi poziomami emisji objęte zostały także dodatkowe substancje, takie jak Hg (rtęć), HCl (chlorowodór), HF (fluorowodór) i NH3 (amoniak).

- Jeśli chcemy zachować niezależność energetyczną i bezpieczeństwo energetyczne kraju, to budowa nowych, 7-9 MW stałych mocy w ciągu kilkunastu lat jest konieczna. Stąd w propozycji Polityki energetycznej Polski jest propozycja energetyki jądrowej  - mówił szef resortu energii.

Budowa Elektrowni Ostrołęka

W sobotę spółki Enea i Energa poinformowały, że zarząd Elektrowni Ostrołęka wydał polecenie rozpoczęcia prac (NTP) związanych z budową nowego bloku energetycznego Elektrownia Ostrołęka C o mocy 1000 MW.

Wcześniej uchwałę o wyrażeniu zgody na wydaniu NTP uchwaliło nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka. Są nimi także Energa i Enea, które mają po 50 procent udziałów.

Wartość inwestycji szacowana jest na około 6 miliardy złotych brutto. Zgodnie z harmonogramem przekazanie bloku nastąpi w ciągu 56 miesięcy od momentu wydania polecenia rozpoczęcia prac. W połowie października na placu budowy elektrowni rozpoczęły się prace przygotowawcze.

Jednocześnie Enea, Energa i Elektrownia Ostrołęka podpisały porozumienie dotyczące realizacji projektu budowy nowego bloku energetycznego Ostrołęka C.

Kontrowersje

Budowa nowej elektrowni w czasach, gdy wiele państw emisję gazów ze spalania węgla ogranicza, budzi dużo wątpliwości.

- Przy tak zaostrzającej się polityce klimatycznej i Unii Europejskiej, i innych światowych dużych graczy, po prostu na nowe elektrownie węglowe nie ma miejsca - powiedział w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" Marcin Stoczkiewicz, prezes zarządu fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

- Jesteśmy w takim momencie historii, że bardzo dobrze wiadomo, że nigdzie na świecie nie może powstać ani jedna elektrownia węglowa - oceniał także Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Agrat1970
Jedyny sposób na wyłączenie elektrowni węglowych w Polsce to mniejsze zużycie energii elektrycznej, czyli wszyscy ekolodzy i prowiatrakowcy czas wyłączyć światło w domu i klimatyzatory w pracy to nie będzie trzeba budować kolejnej elektrowni węglowej.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane