• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Tauron ma gwarancję kolejnych 400 mln zł na inwestycje

Tauron ma gwarancję kolejnych 400 mln zł na inwestycje
Foto: Tauon Foto: Tauron ma gwarancję kolejnych 400 mln zł na inwestycje

Tauron Polska Energia zawarł w piątek z Bankiem Gospodarstwa Krajowego drugi aneks do umowy programowej, na mocy którego gwarantowana przez BGK kwota finansowania w postaci programu emisji obligacji zwiększona została o 400 mln zł.

Celem emisji obligacji jest finansowanie wydatków inwestycyjnych – podał Tauron.

Umowę dotyczącą organizacji i gwarantowania emisji obligacji opiewającą na kwotę 1 mld zł Tauron zawarł z BGK w lipcu 2013 r. W lipcu br. partnerzy podpisali pierwszy aneks do umowy, na mocy którego kwota programu emisji obligacji wzrosła do 1,7 mld zł. Gwarancją objęcia emisji objętych zostało wówczas 300 mln zł. Zawarcie drugiego aneksu daje Tauronowi prawo emisji obligacji i gwarancję ich nabycia przez BGK do pełnej wysokości programu, tj. do 1,7 mld zł.

Inwestycja Polska

Jak podała spółka celem emisji obligacji jest finansowanie wydatków inwestycyjnych wynikających z realizacji strategii korporacyjnej grupy Tauron. Udział Banku Gospodarstwa Krajowego w tym przedsięwzięciu realizowany jest w ramach programu „Inwestycje Polskie”.

Prezes Tauronu Jerzy Kurella oświadczył, że podwyższenie kwoty gwarantowanej przez BGK jest dla jego firmy dowodem zaufania banku, a jednocześnie daje pozytywny sygnał dla rynku finansowego co do wiarygodności kredytowej spółki.

Wiceprezes Tauronu Anna Striżyk dodała, że zwiększenie gwarantowanej kwoty przez BGK to kolejny krok zapewniający finansowanie programu inwestycyjnego grupy.

Kiedy wykup?

Struktura finansowania przewiduje emisję obligacji w seriach w latach 2015-2016, z terminami wykupu przypadającymi od 2020 do 2029 r. Bank Gospodarstwa Krajowego pełni w tym przedsięwzięciu rolę organizatora, gwaranta programu i depozytariusza.

„Bank Gospodarstwa Krajowego, jako państwowy bank rozwoju, angażuje się w największe strategiczne projekty inwestycyjne w Polsce. Kontynuacja współpracy z jedną z kluczowych spółek sektora energetycznego, jaką jest Tauron Polska Energia, i emisja obligacji zwiększająca poziom dostępnego finansowania o kwotę 400 mln zł jest tego dobrym przykładem” - powiedział, cytowany w przesłanym PAP komunikacie, wiceprezes BGK Jacek Szugajew.

Oprocentowanie obligacji emitowanych w ramach programu jest zmienne, oparte o stopę referencyjną 6M WIBOR ze stałą marżą banku.

Tauron Polska Energia SA zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane