• rozwiń

Koszt, wynagrodzenie, dochód z najmu. Najważniejsze liczby z taśm Kaczyńskiego

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie zawiadomienia Birgfellnera dotyczącego 50 tysięcy złotych w kopercie Odtwórz: Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie zawiadomienia Birgfellnera dotyczącego 50 tysięcy złotych w kopercie
Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie zawiadomienia Birgfellnera dotyczącego 50 tysięcy złotych w kopercie "Źródło: tvn24"

Ile miały kosztować wieżowce? Jak wysokie miały być? Jak często w siedzibie na Nowogrodzkiej Jarosław Kaczyński gościł austriackiego biznesmena? Oto najważniejsze liczby z taśm opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą".

We wtorek w "GW" został opublikowany stenogram nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Oto najważniejsze liczby, które padają w artykule:

300 milionów euro (około 1,3 mld złotych) - tyle miał wynieść koszt całej inwestycji. Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez Bank Pekao.

Jak wynika z wizualizacji ujawnionej już wcześniej przez "GW" budynek miał mieć 49 pięter i powierzchnię przekraczającą 100 tysięcy metrów kwadratowych. Na dolnych piętrach miałyby znaleźć się centrum konferencyjne, nad nim - biura, a powyżej czterogwiazdkowy hotel i restauracja na najwyższym piętrze.

Około 9 milionów euro (około 39 mln złotych) - tyle miało wynosić całkowite wynagrodzenie Geralda Birgfellnera po wybudowaniu "dwóch wież". To 3 procent wartości inwestycji.

15,5 miliona euro (około 66,5 mln złotych) - koszt przygotowania inwestycji przez firmy Birgfellnera. Na ich sfinansowanie zgodził się Bank Pekao.

190 - tyle metrów miały mierzyć dwa wieżowce.

16 - tyle razy od maja 2017 roku Birgfellner pojawiał się w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, aby rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim o projekcie.

14 - przez tyle miesięcy Birgfellner pracował dla spółki Srebrna.

30 procent - taką część dochodów z rocznego najmu biurowca miała otrzymywać fundacja Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Jej siedziba miała mieścić się w biurowcu. Od 2012 roku Instytut jest większościowym udziałowcem Srebrnej.

W Instytucie, którego siedziba mieści się obecnie na warszawskim Żoliborzu, znajduje się Izba Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu, nie zajmuje się ona - wbrew nazwie - tylko działalnością muzealną, ale jest "to również ważny ośrodek myśli intelektualnej, forum wymiany opinii, poglądów i idei, a także prezentacji szeroko rozumianej twórczości nawiązującej do osoby i dorobku Lecha Kaczyńskiego".

Czytaj też: Komentarze polityków po ujawnieniu taśm, analizy i informacje o spółce Srebrna

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane