• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Koszt, wynagrodzenie, dochód z najmu. Najważniejsze liczby z taśm Kaczyńskiego

"Dosyć tych łgarstw". Giertych chce od prokuratura krajowego przeprosin i 50 tysięcy zadośćuczynienia Odtwórz: "Dosyć tych łgarstw". Giertych chce od prokuratura krajowego przeprosin i 50 tysięcy zadośćuczynienia
"Dosyć tych łgarstw". Giertych chce od prokuratura krajowego przeprosin i 50 tysięcy zadośćuczynienia "Źródło: tvn24"

Ile miały kosztować wieżowce? Jak wysokie miały być? Jak często w siedzibie na Nowogrodzkiej Jarosław Kaczyński gościł austriackiego biznesmena? Oto najważniejsze liczby z taśm opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą".

We wtorek w "GW" został opublikowany stenogram nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Oto najważniejsze liczby, które padają w artykule:

300 milionów euro (około 1,3 mld złotych) - tyle miał wynieść koszt całej inwestycji. Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez Bank Pekao.

Jak wynika z wizualizacji ujawnionej już wcześniej przez "GW" budynek miał mieć 49 pięter i powierzchnię przekraczającą 100 tysięcy metrów kwadratowych. Na dolnych piętrach miałyby znaleźć się centrum konferencyjne, nad nim - biura, a powyżej czterogwiazdkowy hotel i restauracja na najwyższym piętrze.

Około 9 milionów euro (około 39 mln złotych) - tyle miało wynosić całkowite wynagrodzenie Geralda Birgfellnera po wybudowaniu "dwóch wież". To 3 procent wartości inwestycji.

15,5 miliona euro (około 66,5 mln złotych) - koszt przygotowania inwestycji przez firmy Birgfellnera. Na ich sfinansowanie zgodził się Bank Pekao.

190 - tyle metrów miały mierzyć dwa wieżowce.

16 - tyle razy od maja 2017 roku Birgfellner pojawiał się w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, aby rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim o projekcie.

14 - przez tyle miesięcy Birgfellner pracował dla spółki Srebrna.

30 procent - taką część dochodów z rocznego najmu biurowca miała otrzymywać fundacja Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Jej siedziba miała mieścić się w biurowcu. Od 2012 roku Instytut jest większościowym udziałowcem Srebrnej.

W Instytucie, którego siedziba mieści się obecnie na warszawskim Żoliborzu, znajduje się Izba Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu, nie zajmuje się ona - wbrew nazwie - tylko działalnością muzealną, ale jest "to również ważny ośrodek myśli intelektualnej, forum wymiany opinii, poglądów i idei, a także prezentacji szeroko rozumianej twórczości nawiązującej do osoby i dorobku Lecha Kaczyńskiego".

Czytaj też: Komentarze polityków po ujawnieniu taśm, analizy i informacje o spółce Srebrna

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ksawery_darnowski
Al Capone Kaczone nie wpisał udziałów w spółce Srebrna do swoich zeznan podatkowych.
Gdyby coś takiego spotkało Petru, Palikota czy Nowaka - już by siedzieli w więzieniu a media zwane publicznymi trąbiłyby o tym całymi dniami.
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marcinponiewierski
Powstaną dwie wierze Jarosław i Lech Kaczyńscy.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane