• rozwiń
  • WIG20 2355.77 +0.68%
  • WIG30 2697.30 +0.59%
  • WIG 60274.56 +0.56%
  • sWIG80 11504.96 +0.20%
  • mWIG40 4141.71 +0.38%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Europejski Kongres Gospodarczy 2018

Polska w strefie euro? Wiceminister: obecność nie gwarantuje sukcesu gospodarczego

Czy Polskę stać na euro? Oto plusy i minusy wspólnej waluty Odtwórz: Czy Polskę stać na euro? Oto plusy i minusy wspólnej waluty
Czy Polskę stać na euro? Oto plusy i minusy wspólnej waluty "Źródło: tvn24bis.pl"

Obecność w strefie euro nie jest czynnikiem, który gwarantuje sukces gospodarczy – przekonywał wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Wyraził przekonanie, że trwająca reforma strefy nie grozi podziałem z Unią Europejską, a interesy państw spoza strefy euro są i będą zabezpieczone.

Przyszłość strefy euro była jednym z tematów odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Uczestniczący w dyskusji były czeski premier, a obecnie prezes tamtejszego banku centralnego Jiri Rusnok powiedział, że większość Czechów nie chce iść śladem Słowacji i sprzeciwia się przystąpieniu do unii walutowej. Takie rozwiązanie popiera zaledwie 20 procent obywateli – powiedział Rusnok.

Jak ocenił, stanowisko to nie zmieni się w najbliższym czasie, bo Czesi są zadowoleni z korony i uważają, że odniesienie sukcesu nie zależy od waluty, która obowiązuje w danym kraju.

Bez gwarancji sukcesu

Opinię Rusnoka podzielił Konrad Szymański. Wiceminister spraw zagranicznych ocenił, że fakt pozostawania Polski, czy innych krajów, poza strefą euro nie stanowi żadnej przeszkody politycznej. 

- Obecność w unii walutowej nie jest czynnikiem gwarantującym sukces gospodarczy – mówił Szymański i przekonywał, że wiele krajów nie ma poczucia, iż obecność w strefie euro jest wzmocnieniem ich pozycji politycznej.

- Wręcz przeciwnie – mamy do czynienia ze wzrostem sił politycznych, które właśnie w członkostwie w strefie euro widzą poważną przeszkodę dla wyrażania swoich preferencji natury gospodarczej – dodał, zaznaczając, że sam nie podziela tej opinii. Zdaniem Szymańskiego państwa pozostające poza strefą są "witalne gospodarczo" i zadowolone ze swojej pozycji w UE.

Zarzuty byłej wiceminister

Inna uczestniczka panelu, była wiceminister finansów w rządzie PO-PSL posłanka Izabela Leszczyna podkreśliła, że zgodnie z Traktatem Akcesyjnym Polska powinna przyjąć wspólną walutę. Już wcześniej, za rządów Donalda Tuska była wola polityczna, by to zrobić, ale wybuchł kryzys, który trudno było przewidzieć - mówiła Leszczyna. 

Posłanka przypomniała, że trwają prace nad reformą unii walutowej. Leszczyna zarzuciła  rządowi, że nie uczestniczy w dyskusji na ten temat.

- Remontujemy dom, do którego powinniśmy się wprowadzić i w ogóle nie uczestniczymy, nie chcemy podejmować decyzji, gdzie ma wisieć szafka i może się okazać, że uderzymy się w głowę, bo nie pilnujemy tego miejsca, w którym miałaby być powieszona - przekonywała. Jej zdaniem obecnie do strefy euro Polska i tak nie zostałaby przyjęta ze względu na naruszenia zasad praworządności.

Odpowiedź wiceministra

Odpowiadając na te zarzuty Szymański podkreślił, że Polska, podobnie jak inne kraje spoza strefy euro zgłaszają swoje uwagi i postulaty pozostałym państwom. Zaznaczył, że w kontekście planowanych reform eurostrefy kluczowe jest zabezpieczenie interesów państw pozostających poza nią.

- Te państwa, podobnie jak Polska, zgłaszają tylko dwa oczekiwania – otwartość instrumentów strefy euro dla państw spoza strefy i integralność wspólnego rynku – powiedział wiceminister i zaznaczył, że te postulaty są na dzisiaj zrealizowane.

Szymański podkreślił, że w interesie także innych państw leży, by reforma strefy euro powiodła się, choć – jak ocenił - trudno znaleźć wspólne lekarstwo "na tak różne organizmy i potrzeby". Zadeklarował, że nie podziela obaw o podział UE w związku z reformowaniem strefy, bo większość zgłaszanych wcześniej pomysłów, które mogłyby stanowić takie zagrożenie - jak oddzielny budżet czy parlament państw strefy - upadło.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane