• rozwiń

Szydło o dwóch scenariuszach dla wyższej kwoty wolnej od podatku

Premier Szydło o inwestycjach Odtwórz: Premier Szydło o inwestycjach
Foto: tvn24 | Video: RMF FM Foto: Premier Szydło zapowiada wzrost inwestycji | Video: Premier Szydło o inwestycjach

Po pierwszym kwartale przyszłego roku dynamika wzrostu inwestycji powinna być dużo wyższa - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Zaznaczyła też, że jeżeli rząd nie przyjmie jednolitego podatku, to kwota wolna od podatku będzie podwyższona.

Podczas porannej rozmowy w RMF FM szefowa rządu była pytana m.in. o ostatnie dane z gospodarki, wskazujące na spadek inwestycji. - Mamy problem w tej chwili, jeśli chodzi o realizację inwestycji, wynikający m.in. z tego powodu, że nasi poprzednicy nie pozostawili gotowych projektów, które moglibyśmy od razu, kiedy przejęliśmy władzę, realizować. Chodzi mi o inwestycje publiczne - wskazała.

- Teraz te projekty już są, są gotowe, inwestycje rozpoczęły się - podkreśliła premier.

Na złość władzy

Zdaniem Szydło innym powodem spadku inwestycji publicznych jest "spowolnienie w samorządach". Jak wskazała, samorządy nie realizują inwestycji w takim stopniu, jak przewidywał rząd. - Słyszałam z różnych ust, źródeł i różnych stron Polski, że jest taka filozofia w niektórych samorządach, kierowanych przez Platformę i PSL, żeby na złość władzy nie realizować tych inwestycji tak, jak powinny one przebiegać zgodnie z harmonogramem - powiedziała.

Wyraziła przy tym zdziwienie, gdyż - jak podkreśliła - każdy samorządowiec, który wie, że ma służyć swoim wyborcom, powinien budować m.in. drogi czy mosty.

Premier zaznaczyła też, że innym poważniejszym problemem samorządów jest to, że są one "dość mocno zadłużone, gdyż przez poprzednie lata kredytowano się, żeby realizować inwestycje". - Poradzimy sobie z tym i ta dynamika wzrostu inwestycyjnego, myślę, że już po pierwszym kwartale 2017 r. będzie dużo wyższa - stwierdziła.

Co z kwotą wolną?

Szydło była pytana również o kwestię podwyższenia kwoty wolnej od podatku. - Jeżeli przyjmiemy jednolity podatek, jednolitą daninę, a taka decyzja zostanie przez nas podana do publicznej wiadomości do końca roku, jeżeli zdecydujemy się na wprowadzenie tego rozwiązania, wówczas kwota wolna od podatku zostanie skonsumowana w ramach tej jednolitej daniny - tłumaczyła premier.

- Jeżeli nie przyjmiemy tej jednolitej daniny, to kwota wolna od podatku będzie podwyższona, ale też chcę powiedzieć - nie w tej wysokości, która została zadeklarowana przez pana prezydenta w kampanii wyborczej, potem złożona w jego projekcie ustawy - dodała.

Jak podkreśliła, kwota 8 tys. zł zaproponowana w prezydenckim projekcie ustawy ostatecznie zostanie osiągnięta. - Będziemy musieli do tej kwoty dochodzić etapami - wskazała.

W podobnym tonie premier Szydło wypowiadała się w środę w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
dajcie obywatelom kwotę wolną od podatku taką samą jak mają parlamentarzyści czyli 27 000 złotych !!! teoretycznie konstytucja gwarantuje równość wobec prawa - a jak widać są równi i równiejsi - gdzie ta sprawiedliwość społeczna ??? dlaczego parlamentarzyści mają kwotę wolną od podatku 9 razy wyższą niż zwykli obywatele ???
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gama
Dynamika wzrostu inwestycji w przyszłym roku powinna być wyższa powiesziała Szydło. Sama nie czekając na ten wzrost już się zapasła. Z czego to moja Szydłowo ?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
"jest taka filozofia w niektórych samorządach, kierowanych przez Platformę i PSL, żeby na złość władzy nie realizować tych inwestycji tak, jak powinny one przebiegać zgodnie z harmonogramem" - kobieto, co ty pitolisz?! Samorządy muszą oszczędzać na wypłacanie 500+ i na szykowaną "restrukturyzację" szkolnictwa...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gama
Masz fuiksu-dyrdum w głowie. Przecież nasza dyrekcja to wyborcy. Jesteśmy kontrpolowani, poga niani tak, że często ma się tego dość. Jednak pracujemy dla siebie również i dla dobra wspoólnego. Ponadto gdzieś przecież trzeba pracować, chyba, że człowiek urodzi się w patologii to już tak będzie do śmierci miał jak jego starzy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gama
Masz fuiksu-dyrdum w głowie. Przecież nasza dyrekcja to wyborcy. Jesteśmy kontrpolowani, poga niani tak, że często ma się tego dość. Jednak pracujemy dla siebie również i dla dobra wspoólnego. Ponadto gdzieś przecież trzeba pracować, chyba, że człowiek urodzi się w patologii to już tak będzie do śmierci miał jak jego starzy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane