• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Szydło za wzmacnianiem energetyki i górnictwa. "Racjonalny" plan dla kopalń

Szydło za wzmacnianiem energetyki i górnictwa. "Racjonalny" plan dla kopalń
Foto: PAP/Andrzej Grygiel Foto: Premier Beata Szydło, 22 bm. podczas briefingu w Elektrowni Jaworzno III w Jaworznie. W elektrowni trwa budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW.

Premier Beata Szydło zapewniła w poniedziałek w Jaworznie, że węgiel na długo pozostanie podstawą polskiego miksu energetycznego. Podkreśliła, że energetyka i górnictwo to filary, wymagające wspólnego wzmacniania dla szybszego rozwoju Polski. Zapowiedziała „racjonalny” plan naprawczy dla górnictwa.

Szefowa rządu odwiedziła budowę nowego bloku energetycznego o mocy 910 megawatów w Elektrowni Jaworzno III. To jedna z największych inwestycji w polskiej energetyce, realizowana kosztem ok. 6,2 mld zł przez grupę Tauron. Blok będzie gotowy w 2019 r. Będzie zużywać ok. 2-3 mln ton krajowego węgla rocznie.

- Energetyka i górnictwo to są te dwa filary, które muszą wspólnie być wzmacniane, po to, byśmy mogli mówić - również w kontekście rozwoju całej polskiej gospodarki - o silnym, szybszym rozwoju Polski, bo szybszy rozwój Polski to szansa, żeby korzystali z niego wszyscy polscy obywatele (…), by polska gospodarka była konkurencyjna, by polskie firmy mogły konkurować na rynkach światowych z najlepszymi – mówiła premier.

Co z energetyką?

Polski plan zabezpieczenia energetycznego – podkreślała szefowa rządu – musi być bezpieczny dla polskiego państwa i gospodarki. Jego podstawą pozostanie węgiel, jednak w miksie energetycznym, czyli wśród źródeł, na których opiera się produkcja energii, mają rozwijać się też inne nośniki.

- Ten miks energetyczny musi być urozmaicony, musi być tutaj duża dywersyfikacja. Ale dla polskiej energetyki, polskiej gospodarki, jeszcze przez bardzo długi czas węgiel będzie podstawą – zapewniła Szydło podkreślając, że również górnictwo i węgiel wymagają „zreformowania” pod kątem unowocześnienia i wprowadzania czystych, ekologicznych technologii.

- Wtedy węgiel na pewno będzie miał dobrą przyszłość - oceniła premier, zapewniając, że to węgiel – a nie np. energia atomowa - jest obecnie podstawą rozwoju polskiej energetyki.

Reforma

- Jesteśmy w tej chwili nastawieni na to, żeby tak reformować polską gospodarkę i tak układać miks energetyczny, by zabezpieczyć funkcjonowanie górnictwa, z pełną świadomością, że musimy również górnictwo unowocześnić - dodała szefowa rządu, zapowiadając wprowadzenie racjonalnego i efektywnego programu naprawczego dla górnictwa.

- Jeżeli dzisiaj mówimy o odpowiedzialnej polityce związanej z przyszłością polskiego górnictwa, to musimy przygotować taki plan, który będzie nie tylko skuteczny, ale też będzie racjonalny – wskazała Szydło, zapewniając, że we współpracy ze stroną społeczną trwają prace nad takim programem.

Dialog ze związkowcami

Podziękowała górniczym związkom za prowadzony w tej sprawie dialog. „Myślę, że nie jest to długi czas” – oceniła szefowa rządu, odnosząc się do terminu porozumienia ze stroną społeczną oraz wprowadzania do realizacji planu naprawczego dla spółek węglowych. Podkreśliła przy tym, że sytuacja poszczególnych spółek górniczych jest odmienna.

- Nie można uciekać od trudnych rozmów, ale te rozmowy cały czas się toczą. Przede wszystkim chcę podziękować stronie społecznej za to, że bierze udział w tych rozmowach, że wspólnie wypracowujemy program, który będzie przyjęty – powiedziała Szydło, nawiązując do toczących się rozmów w Kompanii Węglowej.

Plan

Plan naprawczy zakłada, że do końca kwietnia 11 kopalń tej największej górniczej firmy ma trafić do nowej spółki - Polskiej Grupy Górniczej. Związkowcy obawiają się zmniejszenia wynagrodzeń po tych przekształceniach. Wszczęli spór zbiorowy z zarządem, domagając się potwierdzenia wysokości tegorocznych średnich zarobków – chcą, by nie były niższe niż przed rokiem. Związki nie zaakceptowały też zasad ratalnej wypłaty tzw. 14. pensji.

Premier uznała w poniedziałek, że sytuacja w Kompanii jest obecnie – jak powiedziała – „uspokojona”. „Najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie wypłat tych wszystkich należności, które należą się pracownikom - to jest już w tej chwili pod kontrolą” – zapewniła. Szefowa rządu zarzuciła poprzednikom bezczynność w sprawach naprawy górnictwa oraz niszczenie tej branży.

Według Szydło, nie da się rozwiązać problemów polskiego górnictwa bez współpracy ze stroną społeczną oraz zarządami górniczych firm.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bogdan55
Tych pisowcow już bóg opuścił , te rozłożone rączki niczym u kapłana podczas mszy , poza nie przystająca do polityka bez względu na to jak marnego .Tu opatrzność nie pomoże .
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane