• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Premier Szydło w Budapeszcie. "Otwarcie chińskiego rynku na polskie marki"

Szydło: Polska rozwija się bardzo szybko Odtwórz: Szydło: Polska rozwija się bardzo szybko
Szydło: Polska rozwija się bardzo szybko "Źródło: TVN24 BiS"

Premier Beata Szydło w poniedziałek w Budapeszcie weźmie udział w spotkaniu przywódców 16 państw Europy Środkowej z Chinami. Według rzecznika rządu Rafała Bochenka jednym z celów polskiej delegacji jest szersze otwarcie chińskiego rynku na polskie marki.

Będzie to szóste spotkanie państw Europy Środkowej i Chin w formacie 16 plus 1. - Będzie rozmowa przede wszystkim o współpracy gospodarczej z Chinami całej szesnastki, ale również poszczególnych państw - zapowiedziała w piątek Szydło.

- Przewodnim tematem szczytu będzie pogłębienie współpracy gospodarczej, zwiększanie wymiany handlowej i wzajemny rozwój - mówił Bochenek.

Jak podkreślił, celem polskiej delegacji na czele z premier Szydło jest promocja polskich przedsiębiorców i ich produktów, a co się z tym wiąże szersze otwarcie chińskiego rynku na polskie marki. - Zależy nam na konkretnych działaniach, które przyczynią się do rozwoju współpracy gospodarczej, co długofalowo będzie korzystne dla obu stron - zaznaczył rzecznik rządu.

W poniedziałek w Budapeszcie premier weźmie udział w sesji plenarnej szefów rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin. Spotka się też z premier Serbii Aną Brnabić.

Porozumienie z Chinami

Na marginesie szczytu dojdzie także do podpisania porozumienia o współpracy strategicznej pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a rządem chińskiej prowincji Hunan.

W grupie 16 plus 1, oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Format został zapoczątkowany w 2012 r. na szczycie w Warszawie.

Polska ma podpisaną umowę o strategicznej współpracy z Chinami.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane