• rozwiń

Szydło wezwała ministrów. Chodzi o audyt w państwowych spółkach

Szydło wezwała ministrów. Chodzi o audyt w państwowych spółkach
Foto: KPRM Foto: Premier Beata Szydło wezwała ministrów

Zakończyło się spotkanie premier Beaty Szydło z ministrami, którym podlegają spółki Skarbu Państwa - poinformowało CIR we wtorek. Tematem spotkania był audyt w spółkach.

Według Rafała Bochenka w spotkaniu biorą udział m.in.: wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister finansów Paweł Szałamacha, minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, wiceminister sportu Jarosław Stawiarski - w zastępstwie ministra sportu Witolda Bańki, a także minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk, odpowiedzialny za koordynację likwidacji resortu skarbu państwa.

Kontrole CBA

W poniedziałek CBA rozpoczęło kontrole w pięciu strategicznych spółkach Skarbu Państwa; dotyczą one zawieranych umów. Spółki, w których ruszyła procedura kontrolna, to: PKN Orlen, Lotos, Azoty, KGHM i Polska Grupa Zbrojeniowa.

Jak mówił koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, ministrowie mają przedstawić informacje dotyczące podległych im spółek; mają one wpłynąć do CBA na przełomie września i października.

W ub. tygodniu premier podjęła decyzję o odwołaniu Dawida Jackiewicza z funkcji ministra Skarbu Państwa. MSP ma być zlikwidowane do końca roku. Premier poinformowała, że proces ten będzie nadzorował szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk. W poniedziałek premier powołała posła PiS Macieja Małeckiego na sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Małecki wspólnie z ministrem Henrykiem Kowalczykiem na doprowadzić do likwidacji resortu.

Lipcowa uchwała rządu zakładała, że proces likwidacji MSP zakończy się do końca tego roku, a do końca I kw. roku 2017 jego kompetencje zostaną przekazane nowemu podmiotowi, który będzie nadzorował spółki Skarbu Państwa.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej szefowa rządu była pytana przez dziennikarzy, czy decyzja o odwołaniu Jackiewicza była spowodowana ostatnimi medialnymi doniesieniami o polityce kadrowej w spółkach SP.

Jackiewicz się wywiązał

Szydło odparła, że zgodnie z uchwałą rządu z 26 lipca br. szef MSP został zobowiązany do przedstawienia do 15 września "tych wszystkich dokumentów i programów, które są konieczne do zamknięcia ministerstwa skarbu". Jak mówiła, Jackiewicz wywiązał się z tego zobowiązania i przedstawił "harmonogram, projekt i założenia dotyczące likwidacji resortu".

W odniesieniu do ewentualnych patologii w spółkach, premier zadeklarowała: "Będziemy, tak jak powiedział premier Jarosław Kaczyński, walczyć zdecydowanie i bezwzględnie z wszelkiego rodzaju patologiami, nie tylko w spółkach Skarbu Państwa." Dodała, że na bieżąco dokonywany jest "przegląd i kontrola" w ministerstwach oraz wszystkich innych instytucjach, które jej podlegają.

- Będą kontrole, one są na bieżąco realizowane, są analizy - podkreśliła. Zaznaczyła, że jeśli na ich podstawie okaże się, iż będą konieczne zmiany, to będzie je przeprowadzał minister Kowalczyk.

Dawid Jackiewicz odwołany ze stanowiska ministra skarbu:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (13)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
chrisu48
parodia i teatr jednego mizernego aktora,ktory sam najbardziej ze wszystkich ,nie ma pojecia o niczym-czy niejaki edward szydlo tez dostal wezwanie,by wyjasnic sprawe unijnej kasy w budzecie szydlow.Polsko czy zmadrzejesz,zanim Cie rozgrabia????????????
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Marek 2
Odważyła się wezwać Macierewicza? No,no. Pewnie Prezio zadzwonił "pojawią sie u ciebie ministrowie, masz zarezerwować czas"? A ona, bidula, w trakcie spotkania będzie bojaźliwie zerkać w stronę Macierewicza, starając się, by głos jej nie drżał?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Daro102
Oooo "prezio" pozwolił ...
"pani od broszki" może kogoś wezwać ... ? No normalnie szok ...
Ministrowie może przyjadą/a może nie i powiedzą "pani premier" co może sobie zrobić bez decyzji "prezia"
ps.
małe litery zamierzone bo określają poziom kompetencji osób sprawujących w/w stanowiska :)
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Jęcząca Beti przede wszystkim powinna porozmawiac z mężem , o wyłudzaniu pieniędzy na szkołe . Czy naprawde uważa że ciemny lud wszystsko kupi i nie będzie dopytywał sie dlaczego ma rozdzielność majatkowa z panem Szydło .
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane