• rozwiń

Premier Szydło: projekt Nord Stream 2 godzi w interes gospodarczy Polski

Premier Szydło: projekt Nord Stream 2 godzi w interes gospodarczy Polski
Foto: Gazprom Foto: Szydło: projekt Nord Stream 2 godzi w interes gospodarczy Polski

Projekt gazociągu Nord Stream 2 to inwestycja, która godzi w nasz interes gospodarczy; Polska będzie cały czas konsekwentnie dążyła do tego, aby ta inwestycja nie powstała - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.

Szefowa rządu była pytana na konferencji prasowej o słowa wiceprezydenta USA Joe Bidena, który podczas wizyty w Sztokholmie powiedział, że projekt gazociągu Nord Stream 2 jest złym przedsięwzięciem dla Europy.

- Mogę się tylko podpisać pod tym stwierdzeniem. Polska cały czas podkreśla, że ta inwestycja jest inwestycją, która godzi w nasz interes gospodarczy - oznajmiła premier.

Jak dodała, Polska ma sojuszników, którzy razem z nami na forum europejskim przekonują, iż projekt gazociągu Nord Stream 2 to "inwestycja, która zaburza bezpieczeństwo energetyczne w Europie". - Polska będzie cały czas konsekwentnie dążyła do tego, aby ta inwestycja nie powstała - powiedziała Szydło.

Inwestycja, która zaburza bezpieczeństwo

Biden, który spotkał się w czwartek z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem, podkreślił, że żadne

państwo nie powinno wykorzystywać źródeł energii jako środka nacisku na inne kraje. - Dla Europy to w tej chwili zły czas, aby bardziej uzależniać się od Rosji - dodał. Wiceprezydent uznał, że Europie potrzebny jest "otwarty i konkurencyjny" rynek energetyczny, którzy zapewni dostawy energii całemu kontynentowi.

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Na początku września 2015 roku przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) i austriackiego OMV podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy gazociągu.

Polska sprzeciwia się temu projektowi, podobnie jak kraje bałtyckie i Ukraina.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane