• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

Rząd przygotowuje opinię ws. pomocy dla frankowiczów. "Prezydent Duda dotrzymał obietnicy"

Rząd przygotowuje opinię ws. pomocy dla frankowiczów. "Prezydent Duda dotrzymał obietnicy" Odtwórz: Rząd przygotowuje opinię ws. pomocy dla frankowiczów. "Prezydent Duda dotrzymał obietnicy"
Foto: W piątek przypada pierwsza rocznica "czarnego czwartku" | Video: Rząd przygotowuje opinię ws. pomocy dla frankowiczów. "Prezydent Duda dotrzymał obietnicy"

Prezydent Andrzej Duda dotrzymał obietnicy danej frankowiczom - mówiła w piątek premier Beata Szydło, pytana o przedstawiony tego samego dnia prezydencki projekt ustawy, która ma umożliwić przewalutowanie kredytów w walutach obcych.

- Trzeba stwierdzić z satysfakcją, że prezydent Andrzej Duda dotrzymał danej obietnicy i ustawa została przygotowana. Nie jest to łatwa ustawa, ale trzeba podkreślić, że w jej przygotowaniu brały udział różne środowiska, powołano grono ekspertów - powiedziała premier na konferencji prasowej.

Prace nad opinią

Podkreślała, że prace nad projektem trwały długo, ale "temat jest trudny, skomplikowany, dotyczy niezwykle istotnej sprawy dla wielu tysięcy ludzi w Polsce i trzeba, żeby to prawo było skuteczne". Jak powiedziała, ze strony KPRM udział w pracach zespołu przygotowującego projekt ustawy brał Adam Lipiński.

Zaznaczyła, że rząd rozpoczyna dopiero prace nad opinią do projektu ustawy, a informacji na jej temat będzie udzielał minister finansów Paweł Szałamacha.

W piątek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński przedstawił projekt ustawy o "sposobach przywrócenia równości stron" w umowach na kredyty walutowe zakładający przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie.

Prezydent Duda podczas kampanii prezydenckiej zapowiadał pomoc dla frankowiczów. Jak mówił, będzie to rozwiązanie rozsądne, które nie spowoduje, że frankowicze znajdą się w lepszej sytuacji niż ci, którzy w tym samym czasie brali kredyty mieszkaniowe w złotówkach.

Założenia projektu

Przedstawiony w piątek projekt zakłada trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

W piątek przypada pierwsza rocznica "czarnego czwartku". 15 stycznia 2015 roku szwajcarski bank centralny (SNB) podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego.

Spowodowało to, że szereg właścicieli frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji - wiele z tych kredytów miało w nowej sytuacji wskaźnik LtV przekraczający 100 proc., co oznaczało, że wartość hipoteki była niższa niż wartość kredytu. Wielu kredytobiorców miało też do spłacenia więcej, niż przed laty zaciągnęli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sztandi
Ci którzy brali kredyty mieli świadomość, że kurs ulega zmianą. Więc czemu teraz podatnicy mają płacić za ich błąd.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jaku5
A może zamiast trollować lepiej pouczyć się języka ojczystego i przestać wreszcie robić błędy?
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane