• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nowe drogi powstaną w północno-wschodniej Polsce? Szydło: to istotne ze względów strategicznych

Nowe drogi powstaną w północno-wschodniej Polsce? Szydło: to istotne ze względów strategicznych
Foto: GDDiK Foto: Via Carpathia jest dla polskiego rządu strategiczną inwestycją

Rząd kładzie duży nacisk, by w najbliższym czasie były realizowane projekty infrastrukturalne w północno-wschodniej Polsce - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Dodała, że ten rejon Polski powinien mieć taki sam potencjał rozwojowy jak reszta kraju.

- To jest niezwykle istotne, żeby Polska Północno-Wschodnia miała taki sam potencjał rozwojowy jak pozostałe części kraju. Rząd kładzie bardzo duży nacisk na to, by projekty infrastrukturalne w tym regionie były realizowane w najbliższym czasie - powiedziała na konferencji prasowej premier Szydło.

Jak dodała, projekty te nie tylko mają przyczynić się do rozwoju tego regionu. - Również są istotne ze względów strategicznych i bezpieczeństwa państwa - powiedziała szefowa rządu.

Szydło poinformowała, że w ostatnich dniach Parlament Europejski przyjął raport przygotowany przez europosła PiS Tomasza Porębę, który dotyczy rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Premier obiecuje dynamiczny rozwój

- Chcę pogratulować europosłowi, dlatego że po raz pierwszy zdarzyło się w historii europarlamentu, iż raport dotyczący tego regionu Europy został przyjęty przez ponad pół tysiąca europarlamentarzystów. To jest przede wszystkim bardzo istotne dla rozwoju Polski, to są informacje, które będziemy w najbliższych latach przekuwali na konkretne projekty infrastrukturalne. Dzięki temu Polska Północno-Wschodnia, region wschodni Polski, ale również cała nasza ojczyzna będą dynamicznej i szybciej się rozwijać - powiedziała Szydło.

Uczestniczący w konferencji europoseł Tomasz Poręba powiedział, że raport był tworzony we współpracy z Komisją Europejską. - Ponieważ w oczekiwaniu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, a także moim, raport ma być takim strategicznym dokumentem. To ma być taka mapa drogowa, jakie korytarze drogowe, jakie drogi, jakie sieci kolejowe będą budowane w najbliższych latach ze środków UE w tej części Europy - podkreślił.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podkreślił, że przyjęcie przez Parlament Europejski raportu jest wydarzeniem, które na pewno korzystnie wpłynie na rozwój sieci komunikacyjnej w Polsce.

Ważny szlak komunikacyjny

Jak mówił, dwa dni temu Parlament Europejski przyjął raport europosła Poręby o transporcie w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym o szlaku Via Carpathia i Rail Baltica.

- Ta decyzja, to głosowanie Parlamentu Europejskiego, pozwoli nam aplikować i wnioskować - przy okazji rewizji korytarzy komunikacyjnych - o to, aby znalazła się tam Via Carpathia. Aby znalazł się ważny dla Polski szlak komunikacyjny, który z jednej strony będzie nadzieją na ożywienie (...) wschodniej części naszego kraju, ale z drugiej strony pozwoli stworzyć w naszym kraju ten ruszt komunikacyjny - powiedział Adamczyk.

W jego ocenie pozytywna opinia PE przełoży się korzystnie na rozwój sieci komunikacyjnej naszego kraju. - Tworzenie rusztu komunikacyjnego będzie bardzo ważną częścią wsparcia naszej gospodarki - zaznaczył minister.

Via Carpathia to planowana międzynarodowa trasa, która przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Via Carpathia jest dla polskiego rządu strategiczną inwestycją. Droga ta - w ocenie rządu - przyspieszy rozwój gospodarczy Polski północo-wschodniej i zwiększy bezpieczeństwo kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (13)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
majkelus81
Zbudujemy drogę Litwinom, Białorusinom i Ruskim żeby było im wygodniej jeździć do domu!! A ja się pytam kiedy zadba rząd o resztę kraju?? A zapomniałem. Na wschodzie mieszka największy elektorat tego pseudo rządu.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
KuLla
Tzn. Rosjanie mają do nas szybciej wjechać czy mamy łatwiej zaatakować Rosjan, bo nie rozumiem?
 • 6
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
yarpen26
Pewnie jakbyś ty rządził Warszawą, to byś nie starał się rozładowywać korków, no bo przecież to taka naturalna linia obrony przed ruskimi czołgami...
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane