• rozwiń
  • WIG20 2148.12 -0.55%
  • WIG30 2430.31 -0.53%
  • WIG 56540.03 -0.62%
  • sWIG80 11447.06 +0.01%
  • mWIG40 3600.97 -0.78%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:19

Dostosuj

Temat: PiS

Premier: musimy w Polsce zlikwidować umowy śmieciowe

Premier Szydło o umowach śmieciowych Odtwórz: Premier Szydło o umowach śmieciowych
Foto: P. Tracz / Kancelaria Premiera / Flickr (Public domain) | Video: Polskie Radio Foto: Szydło: musimy w Polsce zlikwidować umowy śmieciowe | Video: Premier Szydło o umowach śmieciowych

Program Mieszkanie plus, zmiany w systemie podatkowym, reforma ochrony zdrowia i oświaty, obniżenie wieku emerytalnego, ułatwienia dla przedsiębiorców, to priorytety rządu na najbliższe sześć miesięcy - mówiła w środę premier Beata Szydło. - Musimy zlikwidować w Polsce umowy śmieciowe, bo to patologie, które muszą być wyeliminowane z rynku pracy - mówiła premier. Jej zdaniem w wielu miejscach w Polsce osoby pracują za 5-6 zł za godzinę. Przyznała, że to są głodowe stawki.

- Musimy zlikwidować w Polsce umowy śmieciowe, bo to patologie, które muszą być wyeliminowane z rynku pracy. Żebyśmy mogli powiedzieć tak: pracownik ma godnie zarabiać i ma mieć zabezpieczenie warunków pracy, a przedsiębiorca ma mieć takie stworzone przez państwo regulacje, które go nadto nie obciążają działalności gospodarcze - powiedziała Beata Szydło.

Mieszkania i podatki

- Jest przygotowany program Mieszkanie plus, który został opracowany w Ministerstwie Infrastruktury. (...) Będziemy go prezentowali w najbliższych dniach - podkreśliła w radiowej "Jedynce".

Jak mówiła, rząd pracuje też nad zmianami podatkowymi. - Pracujemy nad nową koncepcją systemu podatkowego w Polsce. Jeżeli (...) prace eksperckie zakończą się powodzeniem, to w najbliższym czasie możemy zaproponować Polakom bardzo nowoczesny system podatkowy - zapowiedziała.

- Wreszcie jest (...) program rozwoju - Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. (...) W tej chwili (wicepremier) Mateusz Morawiecki ze swoim zespołem pracuje nad wprowadzeniem strategii wprowadzania poszczególnych narzędzi rozwojowych - zaznaczyła.

Podkreśliła, że chciałaby, aby na koniec roku szef resortu rozwoju mógł "pokazać dwa-trzy konkretne narzędzia, które są już dedykowane przedsiębiorcom i które dają szansę na to, że ci przedsiębiorcy mają lepsze warunki funkcjonowania i prowadzenia swojej działalności w Polsce".

- Przed nami jest również reforma służby zdrowia i reforma oświaty. (...) Do końca roku na pewno te prace koncepcyjne będą przygotowane - dodała.

Szybciej na emeryturę?

Szefowa rządu pytana o obniżenie wieku emerytalnego, powiedziała, że jest to "wielkie zobowiązanie", z którego rząd się nie wycofuje. "W tej chwili w sejmowej komisji jest projekt złożony przez pana prezydenta. To jest projekt, który wypełnia program Prawa i Sprawiedliwości" - tłumaczyła. Przypomniała, że do 19 maja mają spłynąć do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej uzgodnienia międzyresortowe dotyczące tego projektu. "Poprosiłam (minister rodziny Elżbietę Rafalską - PAP) o to, by jak najszybciej po tych uzgodnieniach została nawiązana współpraca z komisją parlamentarną tak, abyśmy do końca roku mogli przyjąć ten projekt" - zaznaczyła.

Podatek handlowy

Szefowa rządu mówiła też o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. - Musimy pogodzić interes przede wszystkim przedsiębiorców, polskich handlowców. Idea podatku od sieci wielkopowierzchniowych (...) była taka, żeby z jednej strony oczywiście zapewnić dodatkowe dochody do budżetu państwa, ale z drugiej strony - i dla mnie osobiście jest to nawet bardziej istotne - zapewnienie równych szans konkurowania polskich, małych podmiotów handlowych z tymi sieciami wielkopowierzchniowymi - wyjaśniła.

- Musimy w tej chwili wyważyć w tym podatku przede wszystkim interes polskich, (...) małych firm handlowych, firm rodzinnych - dodała. Zwróciła uwagę, że te rozwiązania będą wymagały uzgodnień z Brukselą.

Kogo potrzebuje Polska?

Premier podkreśliła, że w Polsce są potrzebni zagraniczni inwestorzy. - Chcemy, żeby oni tutaj byli. Zapraszamy ich. Chcemy, żeby ta gra była uczciwa. To znaczy niech tworzą tutaj miejsca pracy (...), niech ludzie w tych firmach dobrze zarabiają. Niech to będą firmy, które będą wykorzystywały polskie technologie, będą tutaj budowały fabryki przy laboratoriach, w których polscy inżynierowie będą mogli również realizować swoją myśl technologiczną. Niech te firmy tutaj płacą podatki - mówiła.

Szefowa rządu odniosła się też do decyzji agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski. - O ile utrzymanie ratingu jest dla nas do przyjęcia - rzeczywiście mogę powiedzieć, że tutaj Agencja Moody's dała ocenę obiektywną - to o tyle (...) obniżona perspektywa, w mojej ocenie, jest zbyt zachowawcza. Ja jestem spokojna, że będziemy poprawiali te wskaźniki w kolejnym półroczu - podkreśliła.

W nocy z piątku na sobotę agencja ratingowa Moody’s Investors Service ogłosiła utrzymanie oceny ratingowej Polski na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej. Perspektywa ratingu została zmieniona ze stabilnej na negatywną.

Zobacz. Ratingi Moody's w Europie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bytomska_Nacja
Umowy śmieciowe są dobre dla menadżerów którzy dobrze zarabiają. Dla zwyczajnego pracownika jest to utopia. Banki wymagają etatów. Taki pracownik nie może liczyć nawet na kredyt 3000 zł nie wspominając już o kredycie hipotecznym.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kryptogram
>"[..] przedsiębiorcy mają lepsze warunki funkcjonowania i prowadzenia swojej działalności w Polsce"
Każdy kolejny rząd od ok 1995 roku to obiecywał.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
minister_propagandy
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
denm
Daj se siana, oni i tak WSZYSTKICH INNYCH nazwą komunistami a sami jako pierwsi wprowadzą komunistyczne, socjalistyczne metody "zarządzania" krajem. Rozdawanie świadczeń, niski wiek emerytalny, minimalna płaca... hossa trwa, zobaczymy jak długo.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane