• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Szczyt klimatyczny

Szydło: jest szansa na porozumienie klimatyczne w Paryżu. Jest jedno "ale"

Rusza szczyt klimatyczny w Paryżu Odtwórz: Rusza szczyt klimatyczny w Paryżu
Foto: PAP/ Radek Pietruszka | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Wolałabym, żebyśmy się porozumieli już w Paryżu - powiedziała szefowa rządu | Video: Rusza szczyt klimatyczny w Paryżu

W Polsce dostrzegamy potrzebę ochrony klimatu, ale jednocześnie bardzo głośno mówimy o tym, że nasza gospodarka wymaga dzisiaj innych rozwiązań niż te, które są proponowane - powiedziała premier Beata Szydło tuż przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego w Paryżu. Wyraziła nadzieję że rozmowy z przedstawicielami z najważniejszymi ludźmi w Unii Europejskiej berdą korzystne dla gospodarek, które "dzisiaj mogą mieć różnego rodzaju obawy w związku z tymi zmianami, które się proponuje".

Relacja ze szczytu klimatycznego na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Przyjechaliśmy do Paryża z oczekiwaniem, że porozumienie zostanie podpisane i zrealizowane w taki sposób, aby uwzględni nasze oczekiwania. Sprowadzają się one do dwóch kwestii - mówiła Szydło w stolicy Francji.

Dwa postulaty

- Po pierwsze, nasz postulat jest taki, że porozumienie musi zostać podpisane przez wszystkie państwa. Nie może być tak, że tylko kraje Unii Europejskie będą ponosiły odpowiedzialność i koszty redukcji emisji - tłumaczyła.

- Po drugie postulujemy, że w tym porozumieniu muszą być zawarte i uwzględnione interesy gospodarek poszczególnych państw świata. Wtedy będziemy mogli takie porozumienie podpisać po zagwarantowaniu, że interesy polskiej gospodarki są chronione i jednocześnie będziemy aktywnymi członkami tego porozumienia - dodała.

Zaznaczyła, ze jeżeli te dwa postulaty będą spełnione to porozumienia będzie dla Polski "możliwe do podpisania".

- Potrzebna jest przede wszystkim skuteczność. Tak, żeby to nie była kolejna konferencja, z której niewiele wyniknie. Dla Polski istotne jest to, żeby Unia Europejska była bardzo aktywnym podmiotem w tych dyskusjach. Musimy mieć świadomość, że to właśnie na poziomie Unii Europejskiej, w rozumieniu interesów polskiej gospodarki będzie zapadało bardzo wiele ważnych decyzji - powiedziała szefowa rządu.

Będę się spotykała z najważniejszymi osobami w Unii Europejskiej, które mogą wspierać nasze decyzje. Mam nadzieje, że te rozmowy berdą korzystne dla gospodarek, które dzisiaj mogą mieć różnego rodzaju obawy w związku z tymi zmianami, które się proponuje. W Polsce dostrzegamy potrzebę ochrony klimatu, ale jednocześnie bardzo głośno mówimy o tym, że nasza gospodarka wymaga dzisiaj innych rozwiązań niż te, które są proponowane - podkreśliła Szydło.

- Wszystko wskazuje na to, że to porozumienie ma szansę być podpisane - powiedziała dziennikarzom w Brukseli Szydło, która w niedzielę wzięła udział w szczycie UE-Turcja, a prosto z belgijskiej stolicy udała się do Paryża. Tam w poniedziałek z udziałem blisko 150 przywódców państw nastąpi oficjalna inauguracja konferencji klimatycznej COP21.

Solidarna polityka

Szydło zapowiedziała, że w swoim wystąpieniu będzie zwracać uwagę, że polityka klimatyczna musi być solidarna, ale nie może być realizowana tylko przez państwa europejskie.

- Z drugiej strony bardzo mocno podkreślam, że to nie może być polityka, która uderza w polską gospodarkę - zastrzegła premier. - Zobaczmy, jaki będzie końcowy efekt. Wolałabym, żebyśmy się porozumieli już w Paryżu - dodała.

W konferencji, która potrwa do 11 grudnia, bierze udział 195 krajów. Główną osią sporu będzie batalia o finanse na walkę ze zmianami klimatycznymi między bogatymi a biednymi państwami.

Na tydzień przed startem rozmów propozycje wkładu do porozumienia klimatycznego (ang. intended nationally determined contribution - INDC) złożyły 183 państwa. W dokumentach tych deklarują, jakie kroki podejmą, aby zredukować emisję gazów cieplarnianych na poziomie krajowym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotru70
Ale Niemcom zależy abyśmy mieli słabą gospodarkę...
 • 3
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
anity7
Zgadza się, a do tych podnóżków propagandowych niżej: wszyscy jesteśmy od siebie na wzajem do pewnego stopnia zależni ale też wszyscy możemy być w dużym stopniu suwerenni - mówię do Polaków a kto się nie czuje Polakiem może oddać się pod opiekę np. Niemiec
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane