• rozwiń

Rosyjski gaz niepotrzebny? Surowiec może przypłynąć do Polski z Norwegii

Premier Szydło o projekcie Nord Stream 2 Odtwórz: Premier Szydło o projekcie Nord Stream 2
Foto: PAP/Radek Pietruszka | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Premier Beata Szydło i premier Norwegii Erna Solberg na konferencji prasowej po spotkaniu w Oslo | Video: Premier Szydło o projekcie Nord Stream 2

- Rząd polski zrobi wszystko, by zapewnić dobry klimat i warunki do zrealizowania budowy gazociągu z Morza Północnego do Polski - powiedziała we wtorek w Norwegii premier Beata Szydło. Zapytana przez rosyjskiego dziennikarza, czy będzie to konkurencyjne przedsięwzięcie dla drugiej nitki gazociągu Nord Stream szefowa rządu odpowiedziała: "Uważamy, że inwestycja Nord Stream 2 (...) jest nieuzasadniona ze względów ekonomicznych. I uważamy, że ona ma tylko i wyłącznie podłoże polityczne."

Szydło była pytana w czasie wspólnej konferencji z norweską premier Erną Solberg, czy podczas rozmów podnoszono kwestię budowy gazociągu z Morza Północnego do Polski (Baltic Pipe) i czy ten projekt ma jej zdaniem szansę na realizację w niedalekiej przyszłości.

Ważna inwestycja

Premier podkreśliła, że ta inwestycja jest dla polskiego rządu "niezwykle istotna i ważna", dlatego, że daje możliwość zapewnienia lepszego bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Ta inwestycja była już przedtem dwukrotnie planowana i nie udało się jej zakończyć. W tej chwili wydaje mi się, że jest do tego dobry klimat. To jest oczywiście rozmowa ze spółkami, które będą projekt realizowały, ale wierzę w to głęboko - ze strony polskiego rządu mogę powiedzieć, że zrobimy wszystko, by ten dobry klimat i warunki do tej współpracy stworzyć - że ta inwestycja wreszcie będzie mogła być zrealizowana - powiedziała szefowa rządu.

Pytana przez rosyjskiego dziennikarza, czy będzie to konkurencyjne przedsięwzięcie dla drugiej nitki gazociągu Nord Stream szefowa rządu odpowiedziała: "Uważamy, że inwestycja Nord Stream 2 (...) jest nieuzasadniona ze względów ekonomicznych. I uważamy, że ona ma tylko i wyłącznie podłoże polityczne. Tę ocenę wyrażamy w sposób jednoznaczny również na forum UE".

Dywersyfikacja

- Zdając sobie sprawę, że Polska jest państwem, które jeszcze przez wiele lat musi opierać się na węglu, który jest naszym głównym surowcem energetycznym, poszukujemy jeszcze innych możliwości. Tutaj inwestycja w szelfie norweskim jest w naszej ocenie dobrą drogą - powiedziała premier Szydło.

Premier Norwegii Erna Solberg zaznaczyła, że decyzje na temat inwestycji energetycznych w Norwegii są podejmowane na zasadach komercyjnych. - To nie są decyzje polityczne w Norwegii; te decyzje są podejmowane przez podmioty gospodarcze, przez spółki - podkreśliła. - Doskonale rozumiem potrzebę dywersyfikacji, rozumiem również potrzebę wzmocnienia pozycji negocjacyjnej. Nikt z nas nie chce być w sytuacji, gdy ma się tylko jednego dostawcę - dodała Erna Solberg.

Szydło wyraziła nadzieję, że podczas rozmów w Oslo zostanie "wydyskutowany" biznesowy kontrakt między firmami i współpraca będzie możliwa. W polskiej delegacji jest m.in. szef PGNiG Piotr Woźniak.

Erna Solberg podkreśliła, że Polska jest dla Norwegii coraz bardziej istotnym partnerem. przypomniała, że w Norwegii mieszka 100 tys. Polaków i są oni najbardziej znaczącą mniejszością zamieszkującą ten kraj.

Podkreśliła, że Polska jest w pierwszej dziesiątce partnerów handlowych Norwegii. - Mamy duże pole do współpracy, jeśli chodzi o relacje dwustronne. Rozmawialiśmy o kwestiach związanych z energetyką, o kwestii uchodźców, sprawach bezpieczeństwa w Europie - powiedziała premier Norwegii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (23)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prorok czy co
Pierwsze posunięcie PiS, które popieram całkowicie. Do pełnego zamknięcia sprawy potrzebne postawienie niejakiego Milera przed Trybunał za nie podpisanie umowy ze Statoilem , gdy był premierem.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nowy68
Poplynie z norwegi za podwojna cene,ludzie zaplaca !
 • 4
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
paskuś
Zastanawia mnie pisownia "Rząd polski". Wydawało mi się dotąd, że przymiotnik stoi przed rzeczownikiem zaś po nim rzeczownik w dopełniaczu, który to dopełniacz nie odbiera prawa do dużej litery. Ale może moja znajomość mowy ojczystej jest uboższa od władających klawiaturą?
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
gaz z Rosji nie jest drogi. w Polsce u nas jest monopolista zwany PGNiG, które ma sporą ilość pozycji na rachunku ... dlaczego PGNiG nie sprzedaje po prostu gazu ??? bo mając wiele pozycji typu abonament, opłaty stałe, opłaty zmienne, utrzymanie sieci itd. mogą robić kasę.
 • 1
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Arsenek
Obniżenie ratingu Polski jest też ekonomicznie nieuzasadnione i nie ma znaczenia! ;-|
 • 1
 • 6
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane