• rozwiń

Temat: Inflacja i stopy procentowe

Inflacja nie odpuszcza. Ceny wyższe niż przed rokiem

Rekordowe ceny masła Odtwórz: Rekordowe ceny masła
Rekordowe ceny masła "Źródło: TVN24 BiS"

Inflacja w lipcu 2017 roku wyniosła 1,7 proc. rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny w tak zwanym eksperymentalnym szybkim szacunku. To więcej niż w czerwcu, kiedy inflacja wyniosła 1,5 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły rok do roku o 1,6 proc., a miesiąc do miesiąca spadły o 0,2 proc. Jak podał GUS, w porównaniu z czerwcem tego roku mieliśmy do czynienia z kolejnym miesiącem spadku cen - wyniósł on 0,2 proc. i był zgodny z oczekiwaniami analityków.

Wzrost cen w lipcu

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w lipcu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. (wskaźnik cen 99,8), a w porównaniu z analo­gicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,7 proc. (wskaźnik cen 101,7)" - podał GUS w komunikacie.

GUS zastrzegł, że dane te mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Poinformowano ponadto, że dane ostateczne za lipiec 2017 r. zostaną opublikowane zgodnie z dotychczasowym harmonogramem ich udostępniania, tj. 11 sierpnia 2017 r. o godz. 14.

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS inflacja w czerwcu wyniosła 1,5 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,2 proc. Natomiast w maju inflacja wyniosła 1,9 proc. licząc w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się. W kwietniu br. mieliśmy do czynienia z 2-procentową inflacją licząc rok do roku, w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,3 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane