• rozwiń

"Białe plamy" znikną z mapy Polski jeszcze szybciej. UKE: inwestycje LTE zakończone przed czasem

"Białe plamy" znikną z mapy Polski jeszcze szybciej. UKE: inwestycje LTE zakończone przed czasem
Foto: sxc.hu Foto: Play i T-Mobile w ciągu 24 miesięcy (do czerwca 2015 r.) wybudować lub zmodernizować co najmniej 6400 tzw. stacji bazowych

Zwycięzcy przetargu na częstotliwości 1800 MHz - T-Mobile i P4 - zakończyli inwestycje przed czasem oraz przekroczyli swoje zobowiązania - poinformował w poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej. Częstotliwości te mają służyć do transmisji internetu LTE.

Zgodnie z decyzją prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej z czerwca 2013 r. o rezerwacji częstotliwości 1800 MHz, T-Mobile oraz P4 (Play) zostali zobowiązani, by w ciągu 24 miesięcy (do czerwca 2015 r.) wybudować lub zmodernizować co najmniej 6400 tzw. stacji bazowych (nadajników - PAP). - Tymczasem już w lutym br. obaj operatorzy nie tylko wypełnili, ale przekroczyli zobowiązania zdecydowanie przed zaplanowanym terminem - w lutym P4 posiadał 4475 stacji bazowych zaś T-Mobile Polska – 3216 stacji bazowych - poinformował w poniedziałek UKE w swoim komunikacie.

Zmodernizowano 7,7 tys. stacji bazowych

- Zwycięzcy przetargu na częstotliwości 1800 MHz przed czasem wypełnili zobowiązania inwestycyjne, tworząc i modernizując ponad 7,7 tys. nowych stacji bazowych. To pokazuje, że sami operatorzy chcą nie tylko realizować, ale często i znacznie przekraczać zobowiązania inwestycyjne po to, żeby na zasadach rynkowych świadczyć usługi. Dla konsumentów oznacza to coraz lepszy dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu i szybkie zanikanie "białych plam" na mapie Polski – powiedziała cytowana w komunikacie prezes UKE, Magdalena Gaj.

Postępowania przetargowe na pięć rezerwacji częstotliwości z pasma 1800 MHz przeznaczonych do świadczenia na obszarze całego kraju mobilnych usług telekomunikacyjnych - m.in. do transmisji szybkiego internetu LTE - prezes UKE ogłosiła w sierpniu 2012 r. Wyniki przetargu zostały ogłoszone 13 lutego 2013 r. Oferta P4, operatora Play okazała się najkorzystniejsza na trzy częstotliwości, zaś oferta PTC, operatora T-Mobile na dwie. Rezerwacje częstotliwości, zostały przyznane na okres do 31 grudnia 2027 r.

Operatorzy zobowiązali się również do tego, że co najmniej 50 proc. inwestycji zostanie wykonanych na obszarach wiejskich lub w miastach i miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców. Miało to służyć zwiększaniu dostępności internetu nie tylko na terenie miast, ale także na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane