• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nowy pobór opłat za drogi "jak najmniej uciążliwy dla kierowców". Co zastąpi viaToll?

Foto: Andrzej Grygiel / PAP Foto: W listopadzie tego roku zostanie ogłoszony przetarg na nowy system poboru opłat na drogach – zapowiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit

W listopadzie tego roku zostanie ogłoszony przetarg na nowy system poboru opłat na drogach – zapowiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Umowa z firmą Kapsch, zarządzającą systemem viaToll, wygasa w listopadzie 2018 roku.

- W listopadzie chcemy rozpisać formalny przetarg. Będzie to przetarg dwuetapowy – powiedział Szmit. Poinformował, że w resorcie powołano zespół ds. wyłonienia nowego operatora poboru opłat.

Operator systemu

Wiceminister podkreślił, że nowy system powinien być sprawny, m.in. pod względem ściągania opłat.

- System ma być także jak najmniej uciążliwy dla kierowców – dodał.Nie zapadły jeszcze decyzje w sprawie tego, na jak długi okres zostanie zawarta umowa z wybranym w przetargu operatorem.

- Mamy kilka możliwości. Jedną z nich jest zawarcie umowy na 10 lat. Można także analizować dłuższy czas, bo nic nas nie wiąże. Możemy także zawrzeć umowę na krótszy okres - powiedział wiceminister. Dodał, że decyzja w tej sprawie będzie podjęta w październiku.

Opłaty za drogi

Wiceszef resortu infrastruktury powiedział, że nie zdecydowano jeszcze, jaki rodzaj technologii systemu poboru opłat będzie zastosowany.

- To jest ta decyzja, którą musimy podjąć jeszcze w październiku. Chcemy, żeby w pierwszym etapie przetargu były sformułowane przede wszystkim funkcjonalne warunki, co chcemy przez ten system osiągnąć. Natomiast w drugim etapie będziemy już musieli podejmować decyzje co do technologii – wyjaśnił Szmit.

Poinformował, że do Krajowego Funduszu Drogowego z poboru opłat na drogach wpływa 1,5 mld zł - z tego 1,2 mld zł pochodzi z systemu viaToll, który pobiera opłaty od samochodów ciężarowych, a ok. 300 mln zł - z poboru opłat do samochodów osobowych.

System viaToll

W resorcie we wtorek odbyło się seminarium technologiczne, które – jak poinformowało ministerstwo - jest kolejnym etapem prac nad optymalizacją systemu poboru opłat w Polsce. Szmit poinformował, że zaprezentowało się osiem firm, których systemy działają m.in. we Francji, w Niemczech, na Węgrzech i w Belgii.

ViaToll to system elektronicznego poboru opłat obowiązujący na wybranych odcinkach polskich dróg. Od 1 lipca 2011 r. każdy kierowca poruszający się po wskazanej sieci dróg płatnych pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusem, niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, jest zobowiązany do korzystania z tego systemu. Kontrakt na realizację tej usługi wygasa w listopadzie 2018 r.

Zobacz: Rewolucja w opłatach za drogi (Film z 20.09.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prorok czy co
Wierzyc się nie chce! Facet opowiada, że technologia to pikuś. Ważne , co się chce osiągnąć i na ile lat! Jak tu się nie irytować, gdy wiadomo, że przez właśnie technologię poboru (bramki) są korki na autostradach. Czyżby znów chodziło o to, by jakaś firma z rodziny królika miała co robić i zarobić ?!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane