• rozwiń

Pomoc kredytobiorcom pod lupą posłów. "Myślę, że zrobimy to szybko"

Prezydent chce pomóc frankowiczom. Oto, co muszisz wiedzieć Odtwórz: Prezydent chce pomóc frankowiczom. Oto, co muszisz wiedzieć
Prezydent chce pomóc frankowiczom. Oto, co muszisz wiedzieć "Źródło: TVN24 BiS"

Prawdopodobnie w najbliższy poniedziałek podkomisja Komisji Finansów Publicznych zajmująca się projektami ustaw frankowych wybierze nowego przewodniczącego i wznowi prace - poinformował przewodniczący komisji finansów Andrzej Szlachta.

W środę Sejmowa Komisja Finansów Publicznych uzupełniła skład podkomisji o trzy nowe osoby: Jerzego Gosiewskiego, Tadeusza Cymańskiego i Sylwestra Tułajewa (który wrócił do podkomisji).

Podkomisja nadal nie ma przewodniczącego - poprzedni przewodniczący zarówno podkomisji, jak i całej komisji finansów Jacek Sasin (PiS) został szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jak powiedział obecny szef komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS), w środę nie mógł zostać wybrany nowy przewodniczący, bo nie było pełnego składu podkomisji.

Kandydatem na szefa podkomisji jest Tadeusz Cymański (PiS). - Jest zorientowany w tym obszarze i ma duszę człowieka wrażliwego na problemy społeczne - powiedział Szlachta.

Wsparcie kredytobiorców

Podkomisja istnieje od początku 2017 roku i formalnie zajmuje się trzema projektami ustaw, dotyczącymi frankowiczów - prezydenckim, dotyczącym zwrotu spreadów oraz dwoma poselskimi - klubów Kukiz'15 i PO.

Teraz ma się zająć nowym prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji, którego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się w październiku 2017 roku.

Prezydent skierował do Sejmu projekt noweli pochodzącej z 2015 roku ustawy, który stwarza większe możliwości uzyskania takiego wsparcia. Zaproponował m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie.

Teraz będzie to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.) - realnie to ok. 1 tys. zł na osobę w rodzinie. Ponadto - zgodnie z projektem - zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. zł, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy.


"Szybko to zrobimy"

Według Szlachty decydujący jest fakt, że pojawiła się opinia rządu wobec nowego prezydenckiego projektu. Poza tym nie stwarza on zbyt dużego obciążenia dla budżetu. - Myślę, że to szybko zrobimy - powiedział Szlachta.

W przyjętym stanowisku, podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, a datowanym na 9 lutego rząd stwierdza, że "pozytywnie ocenia projektowaną ustawę, zmierzającą do wypracowania mechanizmu udzielania pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bez względu na walutę udzielonego kredytu".

"Projektodawcy trafnie uzasadniają konieczność wprowadzenia ustawowej regulacji zapewniającej pomoc osobom, które na skutek obiektywnych okoliczności nie są w stanie spłacać zaciągniętego kredytu mieszkaniowego" - głosi stanowisko rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane