• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Ostrzeżenie zza oceanu. Szefowa Fed przeciwko Brexitowi

Foto: PAP/EPA/ MICHAEL REYNOLDS Foto: Szefowa banku centralnego USA Janet Yellen

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE "może mieć poważne reperkusje gospodarcze" - ostrzegła w poniedziałek szefowa banku centralnego USA (Fed) Janet Yellen. Oceniła też, że kondycja ekonomiczna Ameryki jest dobra, co może umożliwić podniesienie stóp procentowych.

AFP zwraca uwagę, że Yellen podkreśliła ryzyko związane z Brexitem w okresie, kiedy po raz pierwszy w sondażach przeważają głosy zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według portalu WhatUKThinks, który wyciągnął średnią z ostatnich sondaży, za Brexitem zagłosowałoby teraz 51 proc. respondentów.

Podwyżka stóp?

Yellen powiedziała też, że gospodarcza sytuacji Ameryki poprawia się, ale ponieważ niektóre jej elementy "są niepewne" - na co mogłyby wskazywać najnowsze dane o zatrudnieniu - nie jest jasne, jak szybko Fed podniesie stopy procentowe.

Szefowa Fed dodała, że spowolnienie zatrudnienia może wskazywać na to, że gospodarka USA nie jest jeszcze dostatecznie silna, ale "pozytywne siły ekonomiczne przeważają jednak nad negatywnymi trendami". - W rezultacie oczekuję, że nastąpi dalszy rozwój gospodarki, wraz z poprawą rynku pracy oraz umiarkowanym wzrostem PKB - powiedziała Yellen.

Większość ekonomistów uważa, że ze względu na dane z rynku pracy Fed nie zmieni w najbliższym czasie stóp procentowych - pisze AP.

W grudniu 2015 roku Fed podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku. Yellen powiedziała wówczas, że polityka monetarna banku centralnego będzie dalej nastawiona na stymulowanie wzrostu.

 

Zobacz relację Macieja Worocha (01.06.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane