• rozwiń

Stoi na czele Biedronki i dostanie order zasługi od Polski

Foto: East News Foto: Dyrektor operacyjny Jeronimo Martins w Polsce Pedro Pereira da Silva

Dyrektor operacyjny Jeronimo Martins w Polsce Pedro Pereira da Silva zostanie jutro odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - poinformowało w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych.

Jak czytamy w komunikacie resortu, odznaczenie wręczy minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Uroczystość odbędzie się w środę o godz. 16:00 w siedzibie MSZ.

Order nadawany jest cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami i narodami. W takiej formie order przyznawany jest od 1992 roku. Do tego pory wręczono go m. in. Stephenowi Antigua czy Walterowi Rothschildowi.

W Polsce i w Portugalii

Jeronimo Martins Polska to spółka córka portugalskiego Jeronimo Martins. Jest właścicielem sieci sklepów Biedronka.

Rozpoczęło działalność w 1995 roku, pod nazwą Jeronimo Martins Dystrybucja. W tym samym roku zaczęły też powstawać pierwsze sklepy sieci Biedronka, choć początkowo nie był to jedyny obszar działalności JM w naszym kraju.

Firma była także właścicielem hipermarketów Jumbo oraz sieci Eurocash. Z czasem zapadła jednak decyzja o skupieniu się na jednym biznesie – sieci sklepów Biedronka. Aktualnie Biedronka to ponad 2,5 tys. sklepów zlokalizowanych na terenie 800 miejscowości.

W Polsce JM to także sieć sklepów z kosmetykami Hebe oraz Aptek Na Zdrowie, a także sieć kawiarni Kropka Relaks. Jak informuje, zatrudnia ponad 55 tys. osób. Pedro Pereira da Silva stoi także na czele Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej.

Historia także polityczna

Media dość szeroko informowały o konflikcie pracowników z Biedronką. Chodziło głównie o wysokość pensji i zakres obowiązków. Pojawiły się nawet pozwy sądowe były pracowników.

Biedronka była też kilka razy wykorzystywana przez polityków. Premier Ewa Kopacz mówiła niedawno, że "warzywa w Biedronce są super", komentują zapowiedzi PiS opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych. Temat zakupów w Biedronce poruszył też podczas kampanii wyborczej w 2011 roku Jarosław Kaczyński. Chcąc zademonstrować wzrost cen podstawowych artykułów żywnościowych zrobił zakupy w sklepie osiedlowym. Jak mówił wówczas, mógł wybrać Biedronkę, ale "to sklep dla najbiedniejszych".

Decyzja o nadaniu orderu szefowi Jeronimo Martins Polska wywołała gorącą dyskusję w sieci.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (23)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
LAOC
Widocznie projekt nie byl taki prosty skoro "Kowalski" a tym bardziej nikt z Was sobie z nim nie poradzil. Skandalem jest to ze tak plujac i ziejac jadem i zalujac pracownikow Biedronki sami w tej sieci robicie zakupy wspierajac tym samym business tych ktorych tak opluwacie.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
saturn
To jakis skanadal. Order za to ze zarabialo sie pieniadze na polskim spoleczenstwie? To byl taki trudny projekt z zaden Kowalski by sobie z tym nie poradzil?
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
yeziek
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane