• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Praca

Rozbiłeś służbowy samochód? Szef może żądać odszkodowania

"Biznes dla ludzi", 08.06 - cz. 2 Odtwórz: "Biznes dla ludzi", 08.06 - cz. 2
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Kto odpowiada za uszkodzenie służbowego auta? | Video: "Biznes dla ludzi", 08.06 - cz. 2

Służbowy samochód nie jest dziś żadnym luksusem: dysponuje nim coraz więcej pracowników. Auto udostępnione przez pracodawcę to wygodne narzędzie: by dojechać do klienta, dowieźć towar, czy podróżować pomiędzy oddziałami naszej firmy. Ale co w wypadku kiedy zdarzy nam się kolizja lub całkiem poważny wypadek: czy będziemy musieli pkryć koszty naprawy, jeśli uszkodzimy samochód? Wyjaśnił to Paweł Blajer w programie „Biznes dla ludzi”.

Marta Kopeć, radca prawny twierdzi, że w przypadku, gdy zawinił inny kierowca i uderzył w nasze służbowe auto, to przełożony nie może domagać się od nas rekompensaty.

- Nasze auto jest ubezpieczone (OC - red.). Tak samo, jak samochód sprawcy kolizji. A zatem z tego ubezpieczenia, od odpowiedzialności cywilnej, nasz pracodawca ściągnie odszkodowanie za spowodowane uszkodzenia - tłumaczy Marta Kopeć.

Ekspertka podkreśla, że ważne jest, aby na miejscu kolizji pojawiła się policja, która wskaże winnego.

- Policja ustala winnego, czyli osobę, która spowodowała wypadek i szkody. Ważne jest też, aby skopiować, a więc np. zrobić zdjęcie polisy ubezpieczeniowej sprawcy, a następnie przekazać pracodawcy, aby mógł domagać się rekompensaty. Jeżeli o to nie zadbamy, to szef może uznać, że to nasza wina, bo nie będziemy mieli dowodów - wyjaśnia Kopeć.

Wina pracownika

Inaczej wygląda sytuacja pracownika, gdy to on doprowadził do wypadku służbowym samochodem.

- Samo uszkodzenie samochodu jest szkodą i za to pracodawca dostaje odszkodowanie z polisy AC, czyli ta szkoda jest zrekompensowana - tłumaczy Kopeć i dodaje, że pracodawca ponosi też inne szkody. - Chodzi o to, że płacił składki. Stracił też zniżki, a więc to jego realna strata. Może dochodzić zatem swojej szkody. Jednak warunkiem jest podpisanie przed stłuczką umowy o odpowiedzialności za powierzone pracownikowi mienie - tłumaczy Kopeć.

Program „Biznes dla ludzi” od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane