• rozwiń

Szef KGHM z nagrodą im. Lesława A. Pagi

Szef KGHM z nagrodą im. Lesława A. Pagi
Foto: PAP/ Maciej Kulczyński Foto: Prezes KGHM Herbert Wirth i minister skarbu Włodzimierz Karpiński podczas otwarcia zespołu bloków gazowo-parowych KGHM w elektrociepłowni Polkowice

Prezes zarządu KGHM Polska Miedź Herbert Wirth został w poniedziałek jedenastym laureatem Nagrody Lesława A. Pagi. Nagroda przyznawana jest wizjonerom biznesu, działaczom gospodarczym, społecznym i publicznym lub instytucjom.

- Jest to osoba konsekwentna w biznesie i skromna (...) ma bardzo bogaty dorobek naukowy z zakresu geologii i procesów inwestycyjnych - powiedział o laureacie przewodniczący kapituły nagrody, wiceprezes PwC Jacek Socha.

Dodał, że laureat "nie boi się decyzji, ryzyka i odpowiedzialności, a z drugiej strony jest osobą, która wie, że wykonanie zadania nie musi być związane z tym, że będzie pokazywał jak jest wielki".

Od lat w KGHM

Wirth jest Absolwentem Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie. Uzyskał stopień doktora habilitowanego w 2012 r. W skład zarządu KGHM Polska Miedź wszedł w 2008 r. Od 2009 roku pełni funkcję prezesa zarządu.

- W pogoni za konkurencyjnością najważniejsza jest innowacyjność służąca człowiekowi. Dziękuję kapitule, że dostrzegła, iż KGHM ma istotny wpływ również na rynku kapitałowym - powiedział Wirth odbierając nagrodę.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej Fundacji im. Lesława A. Pagi, ideą nagrody jest pokazanie roli, jaką odgrywają w polskiej gospodarce wizjonerzy biznesu. Chodzi także o promowanie wśród polskich przedsiębiorców kultury organizacyjnej i stylu zarządzania opartego na najlepszych praktykach, wysokich standardach etycznych i profesjonalnych.

Fundacja została utworzona na cześć Lesława A. Pagi (1954-2003), współtwórcy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, pierwszego przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych.

Nagroda specjalna

Nagroda jest przyznawana raz w roku: przedsiębiorcom, działaczom gospodarczym i publicznym lub instytucjom - dynamicznym, skutecznym w działaniu, rzetelnym, reprezentującym najwyższe standardy etyczne i zawodowe. "Szczególny akcent przy ocenie kandydatów do nagrody jest położony na działalność zgodną z najwyższymi standardami etycznymi i zawodowymi" - napisano na stronie fundacji.

W poprzednich edycjach - laureatami nagrody Lesława A. Pagi byli: Marek Belka, Zygmunt Solorz-Żak, Grzegorz Domański, Janusz Lewandowski, Józef Wancer, Igor Chalupec, Leszek Balcerowicz, Leszek Czarnecki, Krzysztof Lis i Jacek Siwicki.

Specjalnym wyróżnieniem w poniedziałek uhonorowano "Gazetę Giełdy Parkiet" za - jak uzasadniono - ponad 20 lat pracy informacyjnej, edukacyjnej i poświęconej rynkowi kapitałowemu w Polsce.

Podczas poniedziałkowej uroczystości przyznano też Stypendia im. Lesława A. Pagi. Nagrodzone zostały zespoły studentów przygotowujące projekty edukacyjne i naukowo-badawcze w zakresie rynku kapitałowego.

Stypendystom pogratulował prezes NBP Marek Belka. - Nasze wielkie sukcesy transformacyjne, to jednocześnie 40 proc. młodych ludzi pracujących na niekonwencjonalnych umowach o pracę (...) w ciągu ostatnich 15 lat wydajność pracy w Polsce rosła znacznie szybciej niż w Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Płace rosły dwa i pół razy wolniej - zastrzegł. Dodał, że młodzi ludzie w ostatnich tygodniach pokazali elitom "czerwoną kartkę". - Ja się z tym nie zgadzam, ale rozumiem - powiedział.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane