• rozwiń

Szczurek: Polsce po drodze z niektórymi żądaniami Londynu wobec UE

Szczurek: Polsce po drodze z niektórymi żądaniami Londynu wobec UE
Foto: TVN24BiŚ Foto: Szczurek: Polsce po drodze z niektórymi żądaniami Londynu wobec UE

Polsce jest po drodze z dużą częścią tez zawartych w liście rozpoczynającym renegocjację brytyjskiego członkostwa w UE - oświadczył we wtorek w Brukseli minister finansów Mateusz Szczurek, wskazując na gospodarcze postulaty Londynu.

- Z dużą częścią tych tez się zgadzamy - powiedział Szczurek PAP i IAR po spotkaniu unijnych ministrów finansów.

Wskazał, że Polska, podobnie jak Wielka Brytania, jest poza strefą euro i w najbliższych latach nie zamierza do niej wstępować. Zastrzegł jednocześnie, że polskie podejście do funkcjonowania eurolandu jest nieco inne niż Londynu, bo Polska jest z "19" związana gospodarczo, dlatego nie odcina się od niej tak bardzo kategorycznie.

- Stąd też może nieco bardziej zależy nam na sprawnym funkcjonowaniu strefy euro, ale z drugiej strony trudno zakładać, że na czymś innym zależy także Wielkiej Brytanii - zaznaczył minister.

List od Camerona

Brytyjski premier David Cameron wysłał we wtorek list do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska z żądaniami reform, jakich Wielka Brytania oczekuje od UE. List dotyczy czterech kluczowych obszarów polityki europejskiej: zarządzania gospodarczego i roli państw pozostających poza strefą euro, konkurencyjności, suwerenności państw członkowskich i migracji w ramach Unii Europejskiej.

Jak napisał, w kwestii polityki gospodarczej "Wielka Brytania nie oczekuje dodatkowych wyłączeń lub prawa weta", ale "prawnie wiążącego uznania zasad, które zakładają, że Unia Europejska to nie tylko strefa euro i żadne państwo nie powinno być dyskryminowane ze względu na używaną walutę". Londyn oczekuje, że państwa, które nie przyjęły wspólnej waluty, będą wyłączone z ewentualnych przyszłych bailoutów (programów ratunkowych) dla zadłużonych państw, które korzystają z euro.

Widmo Brexitu wciąż krąży nad Europą:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane