• rozwiń

Szczurek: indywidualne prawa podatnika będą lepiej chronione

Foto: PAP/ Maciej Kulczyński Foto: Minister Szczurek podkreślił, że nowa ordynacja „wyeliminuje również szereg absurdów, wynikających z kontaktów pomiędzy podatnikiem a administracją skarbową"

W nowej ordynacji podatkowej indywidualne prawa podatnika będą lepiej chronione - ocenił minister finansów Mateusz Szczurek. W czwartek we Wrocławiu szef resortu uczestniczył w panelu na temat biznesu w Polsce, który odbywał się w ramach Wrocław Global Forum.

Minister Szczurek podkreślił, że nowa ordynacja "wyeliminuje również szereg absurdów, wynikających z kontaktów pomiędzy podatnikiem a administracją skarbową". - Nie ma sensu uruchamiać całej, wielkiej procedury podatkowej, gdy chodzi o skorygowanie podatku np. o trzy złote. Tych rzeczy można uniknąć przy lepszym prawie i tak to prawo będzie wyglądało - dodał szef resortu finansów.

Zapowiedział, że po konsultacjach we wrześniu nowa ordynacja podatkowa trafi do parlamentu.

Dla podatnika łatwiej

Szczurek zaznaczył, że będzie ona zawierać szereg ułatwień dla podatnika.  Przewiduje m.in. powoływanie w jednostkach skarbowych asystentów dla osób, które po raz pierwszy rejestrują działalność gospodarczą.

Kolejną zmianą będzie możliwość rozliczania podatków w dowolnym miejscu w Polsce, co zdaniem ministra znacznie usprawni i przyśpieszy załatwianie tych spraw.

Szczurek podkreślił, że wprowadzona zostanie równowaga pomiędzy "prawami podatnika, a sprawami publicznymi, czyli prawami wszystkich innych podatników". - Nie może być tak, że zapominamy o jednej z tych stron, bo w przeciwnym wypadku nie byłoby możliwe funkcjonowanie państwa. Ale w nowej ordynacji podatkowej na pewno indywidualne prawa podatnika będą lepiej chronione - zapewnił minister.

Wrocław Global Forum

Business Leadership Dialogues, czyli seria dyskusji poświęconych rynkom energetycznym, obronności oraz innowacyjnym technologiom z udziałem polityków, biznesmenów oraz ekspertów, w której uczestniczył minister Szczurek było jednym z pierwszych wydarzeń tegorocznej edycji Wrocław Global Forum.

W piątek oficjalnie imprezę otworzy prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, a jako pierwsze zaplanowano wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego. W przedpołudniowych panelach wezmą udział również minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna oraz wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak.

W trakcie imprezy odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych, podczas których zostaną poruszone m.in. zagadnienia dotyczące wyzwań związanych z działaniami Rosji, przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz postępów i wyzwań związanych z Transatlantyckim Partnerstwem w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

Uczestnicy Wrocław Global Forum będą również rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym, obronności i przemyśle obronnym w kontekście konfliktu na wschodzie Europy oraz o bezpieczeństwie międzynarodowym i szczycie NATO, który w 2016 r. ma się odbyć w Warszawie. Osobny blok paneli zostanie również poświęcony innowacyjnym technologiom.

Wśród zagranicznych gości pojawić się mają m.in. minister spraw zagranicznych Gruzji Tamar Beruczaszwili, amerykański senator Jeanne Shaheen, dowódca US Army w Europie generał Frederick B. Hodges, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Stephen J. Hadley, szachista i rosyjski opozycjonista Garri Kasparow czy córka Borysa Niemcowa, Żanna Niemcowa.

Nagrody

Od początku organizacji w stolicy Dolnego Śląska Wrocław Global Forum podczas imprezy wręczane są nagrody Freedom Awards, które przyznaje Rada Atlantycka. To wyróżnienie, którym honorowani są ludzie i organizacje walczące o pokój i wolność w swoim kraju albo na świecie.

Po raz pierwszy Freedom Awards zostały przyznane w Berlinie z okazji 20-lecia upadku Muru Berlińskiego. Wśród nagrodzonych był Lech Wałęsa. Laureatami poprzednich edycji byli m.in. Hillary Clinton, Vaclav Havel, Javier Solana, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek, Władysław Bartoszewski, "Las Damas de Blanco" ("Kobiety w Bieli" - kobiety z kubańskiego ruchu społecznego domagające się zwolnienia dysydentów) czy Ludzie Majdanu.

W tym roku nagrodą zostaną wyróżnieni: były premier Szwecji Carl Bildt, reżyserka Agnieszka Holland, pośmiertnie, były wicepremier Rosji Borys Niemcow. Freedom Awards została w tym roku przyznana również Donieckiemu Uniwersytetowi Narodowemu – jego studentom oraz pracownikom za "wytrwałość w zachowaniu wolności intelektualnej w obliczu przemocy i ucisku oraz za odważną decyzję o przeniesieniu ośrodka do Winnicy".

Wrocław Global Forum odbędzie się po raz szósty. Impreza zakończy się w sobotę. Jej organizatorami są miasto Wrocław, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Atlantic Council.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane