• rozwiń

Seria szczepionek wycofana z obrotu

"Zdrowie naszej populacji zależy od nas samych" Odtwórz: "Zdrowie naszej populacji zależy od nas samych"
"Zdrowie naszej populacji zależy od nas samych" "Źródło: tvn24"

Seria podawanych doustnie szczepionek przeciw rotawirusom - Rotarix - została wycofana z obrotu - poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

GIF dostał informację w systemie Rapid Alert od Europejskiej Agencji Leków o tym, że producent - GlaxoSmithKline Biologicals S.A. - zaczął wycofywać z obrotu jedną z serii szczepionek. Jak dowiadujemy się z komunikatu, w produkcie wykryto "nieprawidłowości podczas procesu wytwarzania", co przyczyniło się do "niedostatecznego napełnienia 50 ostatnich aplikatorów doustnych".

Szczepionka z żywym rotawirusem

"W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, (…) Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Rotarix o numerze AROLC214AE" - napisano w komunikacie. Data ważności tej serii produktu to 02.2021.

Rotarix to szczepionka wirusowa z żywym rotawirusem ludzkim. Pomaga chronić dziecko przed zapaleniem żołądka i jelit wywołanym przez zakażenie rotawirusem. Dawki szczepionki zaleca się podać od 6 do 24 tygodnia życia.

ZOBACZ DECYZJĘ GIF-U

Serie leku wstrzymanego w obrocie w Polsce można, po przedstawieniu dowodów na bezpieczeństwo jego stosowania, ponownie wprowadzić na rynek. W razie wycofania leku nie ma takiej możliwości.

Każdego miesiąca GIF wydaje średnio kilka decyzji o wycofaniu poszczególnych serii produktów z obrotu.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane