• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Szybciej nad morze. Kilkanaście kilometrów ekspresówki oddane do ruchu

Minister Adamczyk o budowie obwodnic Odtwórz: Minister Adamczyk o budowie obwodnic
Minister Adamczyk o budowie obwodnic "Źródło: tvn24"

W czwartek została oddana do ruchu obwodnica Szczecinka w województwie zachodniopomorskim. Trasa o długości 12 kilometrów usprawni przejazd drogą ekspresową S11 łączącą Pomorze z Wielkopolską i Śląskiem.

Oddanie tej drogi oznacza przekroczenie bariery 4000 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych będących w użytkowaniu w naszym kraju.

Obwodnica Szczecinka

Obwodnica omija Szczecinek od wschodu, przebiegając częściowo równolegle do linii kolejowej, między miastem, a jeziorem Wielimie.

W ramach inwestycji powstała dwujezdniowa obwodnica o dwóch pasach ruchu w każdą stronę z dwoma węzłami drogowymi oraz dwoma rondami na początku i końcu trasy. Inwestycja wymagała budowy 13 wiaduktów, mostów i przejść dla zwierząt.

"Węzeł drogowy Szczecinek Wschód zapewni skomunikowanie terenów przemysłowych, przyczyniając się do rozwoju regionu" - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 Umowa na realizację obwodnicy Szczecinka została podpisana jesienią 2015 roku.

Nowe odcinki

Obwodnica Szczecinka jest fragmentem przyszłej drogi ekspresowej S11, która połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z A1 na Śląsku.
Szczecinek dołączył do Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego, które mają już obwodnicę na S11.

"Od października tego roku gotowy jest wspólny przebieg dróg S6 i S11 między Kołobrzegiem i Koszalinem, a w realizacji jest obwodnica Kępna i Olesna. W przetargu na zaprojektowanie i budowę są odcinki łączące Koszalin z Bobolicami. Pozostałe fragmenty tej trasy objęte są pracami przygotowawczymi i będą sukcesywnie realizowane w kolejnych latach" - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowa obwodnica w ciągu S11 to nie koniec inwestycji GDDKiA w Szczecinku. Na etapie projektowania jest obwodnica o długości 4,3 kilometra w ciągu drogi krajowej numer 20, dzięki której przez miasto nie będą przebiegały już żadne drogi krajowe.

Drogowcy poinformowali, że w przyszłym roku planowany jest przetarg na zaprojektowanie i budowę tej drogi. GDDKiA podała, że nowa trasa będzie gotowa w 2025 roku.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane