• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: Polska gospodarka wychodzi z cienia. "Im wyższe dochody, tym mniej kombinowania"

Eksperci o problemach z wydawaniem wiz pracownikom z Azji Odtwórz: Eksperci o problemach z wydawaniem wiz pracownikom z Azji
Eksperci o problemach z wydawaniem wiz pracownikom z Azji "Źródło: TVN24 BiS"

Firmy ukrywają coraz mniej dochodów, a pracownicy rzadziej godzą się na zatrudnienie na czarno - zauważa w środowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita".

- Polska jest w czołówce krajów najbardziej efektywnych w redukcji szarej strefy - podkreślił Krystian Kamyk, dyrektor warszawskiego biura A.T. Kearney, komentując tegoroczną edycję raportu "Digital Payments and the Informal Economy". - W naszym raporcie zajęła 5. miejsce wśród 60 analizowanych krajów - dodał A.T. Kearney.

W latach 2007–2016 tak zwana gospodarka cienia skurczyła się w Polsce o 30 procent, z 24,9 procent do 17,4 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB). Oznacza to, że jej rozmiary są już mniejsze niż w Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech.

"Co więcej, jak przewidują eksperci A.T. Kearney, w kolejnych latach, przy sprzyjających okolicznościach, możemy liczyć na dalsze jej ograniczenia - nawet do 14,1–15,2 procent w 2021 roku" - czytamy w dzienniku.

Przyczyny poprawy sytuacji

W przypadku Polski takie pozytywne tendencje wynikają z kilku przyczyn. Zdaniem Krystiana Kamyka to między innymi efekt upowszechniania się płatności bezgotówkowych, w tym popularyzacja płatności zbliżeniowych.

- Polska jest globalnym liderem z ponad 50 procent wszystkich płatności kartami bankowymi realizowanymi zbliżeniowo - powiedział "Rz" dyrektor warszawskiego biura A.T. Kearney.

Duże znaczenie mają też działania rządu, zarówno te zwiększające jawność obrotu gospodarczego (na przykład wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego), jak i uszczelniające system podatkowy (w tym zaostrzenie kar i zwiększenie liczby kontroli w firmach) - czytamy w gazecie.

- Kluczowy jest wzrost zamożności gospodarstw domowych - powiedział "Rz" Maciej Bukowski, prezes think tanku WiseEuropa.

- Im wyższe dochody, tym mniejsza skłonność do kombinowania zarówno ze strony konsumentów, jak i mikroprzedsiębiorców. Prosty przykład, jeśli mamy więcej pieniędzy, nie szukamy rozpaczliwie złotej rączki, który zrobi nam remont bez rachunku. Możemy zatrudnić oficjalnie działającą firmę - wyjaśnił Bukowski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane