• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Szałamacha: podatek od marketów nie uderzy w drobnych przedsiębiorców

Szałamacha: podatek od marketów nie uderzy w drobną przedsiębiorczość Odtwórz: Szałamacha: podatek od marketów nie uderzy w drobną przedsiębiorczość
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Podatek od marketów ma być jednym z dodatkowych źródeł dochodów, z których sfinansowany ma być program Rodzina 500 plus | Video: Szałamacha: podatek od marketów nie uderzy w drobną przedsiębiorczość

Twierdzenia, że podatek od marketów uderzy w drobną przedsiębiorczość, opierają się na ignorancji - przekonuje minister finansów Paweł Szałamacha. Spodziewa się on, że podatek może wejść w życie w drugiej połowie marca.

Minister finansów powtórzył, że w 2016 r. ma on przynieść budżetowi 2 mld zł. - To bezpieczny szacunek - wskazał.

Cel ustawy

Szałamacha podkreślał, że podstawowa stawka 0,7 proc. jest "bardzo umiarkowana", a kwota wolna dosyć wysoka - 1,5 mln zł miesięcznie. Jest to więc wyższy próg, niż pojawiał się w negocjacjach z przedstawicielami przedsiębiorców - tam było 12 mln zł obrotu rocznie, a w myśl projektu MF rocznie wychodzi 18 mln zł.

Wyższą stawkę - 1,3 proc., będą płacić tylko ci przedsiębiorcy, którzy przekraczają 300 mln zł miesięcznego obrotu, a to dotyczy tylko dużych firm.

- Podatek jest tak skonstruowany, by jego powszechność pozwalała na umiarkowaną stawkę podatkową - mówił Szałamacha. - Taki był nasz podstawowy cel - dodał.

Trzy stawki

Zgodnie z przedstawionym przez MF projektem markety będą płacić trzy stawki podatku od obrotów. Stawka podstawowa będzie wynosić 0,7 proc., a pozostałe - 1,3 proc. i 1,9 proc. Podatek będzie też zawierać kwotę wolną, wynoszącą 1,5 mln zł miesięcznego obrotu.

Stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych. Stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu.

Stawka 1,9 proc. ma obowiązywać od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy (to ostatnie kryterium odnosić się będzie do tych sprzedawców detalicznych, którzy na mocy przepisów będą prowadzili sprzedaż w takie dni). Szałamacha podkreślał, że sama branża handlowa zwraca uwagę na popularność zakupów weekendowych, więc taka stawka, jego zdaniem, nie powinna być dolegliwa na handlowców.

Minister wspomniał o zwolnieniach - podatkiem nie będzie objęta sprzedaż m.in. leków refundowanych, gazu, wody, ciepła oraz energii elektrycznej. Będzie jednak nim objęta, jak przyznał szef MF, np. sprzedaż paliw.

Od kiedy?

Projekt, jak zaznaczył Szałamacha, został skierowany do Rządowego Centrum Legislacji, które go przygotuje pod względem prawnym, a po przyjęciu przez Radę Ministrów trafi do Sejmu. Minister wspomniał, że początkowo planowano, by podatek obowiązywał od 1 marca, ale dziś bardziej prawdopodobne jest, że zacznie obowiązywać w drugiej połowie marca, z uwagi na konieczność przeprowadzenia prac w Sejmie i Senacie.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek dodał, że konferencja odbyła się głównie po to, by "wyjaśnić niektóre nieścisłości, które pojawiły się w przekazie publicznym" w związku z projektem ustawy o podatku od handlu.

- Nic w tej kwestii się nie zmieniło, nadal wspieramy polski biznes, małe rodzinne firmy - mówił Bochenek. - Podatek będzie progresywny dla największych przedsiębiorców - podkreślał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
baldie
Skąd oni ich biorą?! P. Szalamacha! Jak się Pan walniesz młotkiem w głowę to będzie Pana bolało a nie pańskiego sasiada.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
berseduktaptok6
Ignorantem jest niejaki Szałamacha , który wprowadza podatek bankowy i twierdzi że nie uderzy on klientów banków , a co to jest podatek bankowy ? Jeśli p. Szałamacha nie wie to niech się poduczy u L. Balcerowicza . Prawnik ministrem finansów może by jakiś kurs skończył jak Sławomir Skrzypek co o bankowości miał blade pojęcie.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane