• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Bez dodatkowej pracy na emeryturze? Ostateczną decyzję podejmie rząd

Bez dodatkowej pracy na emeryturze? Ostateczną decyzję podejmie rząd
Foto: Shutterstock Foto: Przegląd systemu emerytalnego dokonywany jest zgodnie z ustawą co trzy lata

Osoby, które osiągną wiek emerytalny i zdecydują się dalej pracować, nie będą otrzymywać świadczenia powszechnego - wynika z rekomendacji zmian w systemie emerytalnym, do jakich dotarła Polska Agencja Prasowa. Prawo do najniższej emerytury miałoby przysługiwać kobietom z 20-letnim i mężczyznom z 25-letnim okresem składkowym. Decyzja o ewentualnych zmianach w prawie, wynikających z przeglądu emerytalnego, należy do rządu - poinformował resort rodziny i pracy.

ZUS przygotował zieloną księgę wniosków oraz księgę białą - z rekomendacjami zmian systemu emerytalnego. Wyniki 28 października trafiły do minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej.

Decyzja należy do rządu

- Biała Księga ma charakter dokumentu konsultacyjnego i jest zbiorem różnorodnych wniosków i postulatów sformułowanych w trakcie konsultacji. Propozycje w niej przedstawione wskazują na kierunki ewentualnych zmian i określają ich możliwe konsekwencje. Jednak mają przede wszystkim wariantowy i doradczy charakter - zaznaczył resort rodziny i pracy.

Po szczegółowej analizie rekomendacji ZUS resort podejmie decyzję o dalszych pracach nad propozycjami zmian w systemie emerytalnym. Zostaną one przedstawione Radzie Ministrów w formie kompleksowego przeglądu.

"Decyzja o ostatecznym kształcie rekomendacji należy do Rady Ministrów, która zgodnie z obowiązującymi przepisami ma obowiązek przedłożyć stosowną informacje Sejmowi RP do 31 grudnia 2016 r." - przypomniał resort ustawowe zapisy.

Jakie rekomendacje?

Zgodnie z przygotowywaną wersją rekomendacji, do której dotarła PAP, świadczenia dla funkcjonariuszy, sędziów i prokuratorów miałyby zostać włączone do powszechnego systemu, inne miałyby być też warunki nabycia prawa do emerytury. W rekomendacjach zaproponowano przyznanie prawa do emerytury po 25 latach służby, ale świadczenie byłoby wypłacane dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego przewidzianego w powszechnym systemie. Na wcześniejszą emeryturę nie mogliby przejść funkcjonariusze - pracownicy biurowi.

Autorzy dokumentu rekomendowali, by na emeryturę przechodziło się tylko raz, bez prawa przeliczenia świadczeń w razie dodatkowego zarobku. Osoby, które osiągną wiek emerytalny i zdecydują się dalej pracować, nie będą otrzymywać świadczenia powszechnego, ale nie będzie od nich pobierana składka na ubezpieczenie emerytalne.

Zgodnie z rekomendacjami, po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, prawo do najniższej emerytury miałoby przysługiwać kobietom z 20-letnim i mężczyznom z 25-letnim okresem składkowym, gdy składka opłacana jest od przynajmniej płacy minimalnej.

Jednorazowa wypłata

W przygotowywanych zapisach Białej Księgi, do której dotarła PAP, znalazło się też zastrzeżenie co do wypłaty comiesięcznej emerytury dla osób z co najmniej 15 latami stażu pracy - dla kobiet i 20 latami - dla mężczyzn. Osobom, które nie osiągnęły takiego stażu, przysługiwałoby jednorazowe "świadczenie zwrotne" na podstawie stanu aktywów emerytalnych - kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek za okres od 1999 r. do dnia wejścia w życie zmiany.

Obecnie wiek emerytalny jest stopniowo wydłużany do 67 lat. Kobiety osiągną go w 2040 r., mężczyźni w 2020. W Sejmie trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Przegląd systemu emerytalnego dokonywany jest zgodnie z ustawą co trzy lata.

Balcerowicz: niższy wiek emerytalny to wyższy dług publiczny:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sixxn
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
piotr_wieczorekbag4
''Decyzję podejmie rząd'' A co to ich obchodzi swoje przepracują ludzie nalerzy im się emerytura a to czy chcą na niej sobie pracować to już rząd powinno gooowno obchodzić !
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane